Český tenisový svaz

Česká Paříž! Valentová napřed porazila krajanku, pak zkompletovala juniorský double

09.06.2024

Tereza Valentová bude vzpomínat na letošní pařížský grandslam zajisté hodně dlouho. Sedmnáctiletá hráčka pražské Sparty totiž dokázala zkompletovat double, když napřed vyhrála finále dvouhry nad Laurou Samson, načež uspěla i ve finále čtyřhry po boku Slovenky Renáty Jamrichové.

Paříž viděla v sobotu velké úspěchy talentované české tenistky. Tereza Valentová, které loni na podzim vysněný grandslamový titul v New Yorku těsně unikl, totiž vybojovala double! Vyhrála jak finále dvouhry, tak finále čtyřhry.

Dopolední finále juniorského singlu nabídlo nebývalou podívanou. Na kurt se totiž poprvé v historii postavily hned dvě české tenistky. Valentová čelila o rok mladší krajance a spoluhráčce ze Sparty Lauře Samson, která rozhodně nebyla bez šancí na finálový úspěch. Valentová však byla nakonec tou úspěšnější, když zvítězila 6:3, 7:6(0) a navázala na Lindu Noskovou a Lucii Havlíčkovou, které v Paříži slavily tituly v letech 2021 a 2022.

Valentová v obou setech dokázala jít do vedení a nutila tím Samson dohánět manko brejků. Přestože se to Samson v obou dějstvích dařilo, tak koncovky sad patřily právě o něco zkušenější Valentové. Ta první set ukořistila po brejku v osmém gemu, jenž potvrdila na svém servisu v deváté hře.

Druhý set nabídl o poznání dramatičtější podívanou. Valentová vedla 3:1, Samson však dokázala ztrátu dohnat a skóre srovnala. Situace se opakovala v jedenáctém a dvanáctém gemu, kdy Valentová nedokázala dopodávat zápas a o osudu druhého dějství musel rozhodnout tiebreak. V něm ovšem sedmnáctiletá Češka dominovala a vyhrála 7:0.

„Myslím, že klíčová byla spíš hlava než samotný tenis,“ vyprávěla po utkání šampionka Roland Garros. „Určitě to bylo víc o mentální stránce. Zápas byl totiž opravdu těžký, protože obě patříme do stejného klubu a občas spolu trénujeme,“ připomněla příslušnost obou finalistek k pražské Spartě.

„Myslím, že jsem začala docela dobře a (Laura) byla trochu nervózní. To jsem ale byla i já,“ usmívala se Valentová. „Pak začala hrát trochu lépe, ale pak jsem se zase zlepšila já. Bylo to jako na houpačce, byl to neuvěřitelný zápas. Říkala jsem si ale, že to zvládnu a musím do toho jít. Tak jsem do toho šla a podařilo se mi vyhrát.“

Valentová se po vítězství a tiskové konferenci odebrala ke krátkému odpočinku, aby načerpala další síly také pro deblové finále. Čekání se nakonec protáhlo zhruba na tři hodiny, načež spolu s Renátou Jamrichovou vyrazily na dvorec. Česko-slovenská souhra pak fungovala dokonale.

Valentová s Jamrichovou se ve finále utkaly s Američankami Tyrou Caterinou Grantovou a Ivou Jovicovou, se kterými v bláznivém utkání plném brejků sice hned čtyřikrát prohrály podání, ale na druhou stranu se hned šestkrát prosadily na returnu. Díky tomu se mohly po 64 minutách boje začít radovat z grandslamového titulu po vítězství dvakrát 6:4.

A pro Valentovou se jednalo o radost dvojnásobnou, protože v tu chvíli zkompletovala pařížský double! Poslední českou juniorkou, která vybojovala na grandslamovém turnaji double, byla právě v Paříži v roce 2022 Lucie Havlíčková.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Turnaj A dorostu ve Zlíně a Brně vyhráli Lehečka a Klára Nováková

Vítězi turnaje A v kategorii dorostu, který se konal ve Zlíně (dorostenci) a na ŽLTC Brno (dorostenky) se stali Jiří Lehečka (2001, TK AGROFERT Prostějov) a Klára Nováková (2002, TK Slavia Plzeň). Lehečka ve finále porazil Michala Lušovského (1999, TK PRECHEZA Přerov) 6:1 6:3 a Nováková přehrála Terezii Pluhařovou (2002, TK AGROFERT Prostějov) 6:2 3:6 6:1. Výsledky Zlín. Výsledky Brno.

24.06.2017
WTA Birmingham: České semifinále Kvitová vs. Šafářová

Petra Kvitová pokračuje ve vítězném tažení turnajem WTA v Birminghamu, když ve čtvrtfinále porazila Kristinu Mladenovic 6:4 7:6(5). Úspěšná byla i Lucie Šafářová, která se ale na postup nadřela. Proti Darii Gavrilové odvrátila tři mečboly a po bitvě 6:7(4) 6:3 7:6(5) postoupila do semifinále.

24.06.2017
Berdych v Queensu končí ve čtvrtfinále, znovu s Lopezem

Stejně jako minulý týden ve Stuttgartu podlehl Tomáš Berdych Felicianu Lopezovi. Tentokrát Berdych nevyužil mečbol, který v utkání měl, a po setech 6:7(5) 7:6(1) 5:7 končí ve čtvrtfinále turnaje v Queen´s clubu.

24.06.2017
Darja Viďmanová vyhrála TE 1 do 16-ti let v Miláně

Prestižní turnaj kategorie TE 1 do 16-ti let v Miláně vyhrála Darja Viďmanová (2003, I.ČLTK Praha). Turnajová sedmička prošla prvními třemi koly se ztrátou pouhých 5 gemů, poté ovládla dva třísetové duely a ve finále porazila Francouzku Monnet 6:4 6:1. Spolu s Petrou Csabi došla Darja do semifinále čtyřhry. Výsledky.

18.06.2017
Karolína Nováčková vyhrála TE 3 do 16-ti let v Hrádku n. Nisou

Vítězkou mezinárodního turnaje TE 3 do 16-ti let v Hrádku nad Nisou se stala Karolína Nováčková (2003, TK Sport Kolovraty). Nováčková ve finále porazila Němku Lauru Isabel Putz 4:6 6:0 6:4. Čtyřhru vyhrála domácí dvojice Nosková, Palicová. Mezi chlapci nejdále došel Kristián Kubík, který skončil v semifinále. Výsledky.

18.06.2017
Lucie Šafářová nestačila na Vekic a končí v semifinále

Lucie Šafářová si finále v Nottinghamu nezahraje, v semifinále totiž nestačila v třísetovém boji na nenasazenou Chorvatku Donnu Vekic 6:7(5) 6:3 6:7(4). Vekic se o titul střetne s turnajovou jedničkou Johannnou Kontou.

18.06.2017
Miriam Kolodziejová došla do finále turnaje $15,000 v Přerově

O titul si na turnaji s dotací $15,000 v Přerově zahrála Miriam Kolodziejová (WTA 482 ). Česká hráčka ale nestačila na Slovenku Lenku Jurikovou, která tak obhájila loňské vítězství. Do semifinále došly z Češek ještě Monika Kilnarová a Aneta Kladivová. Čtyřhru vyhrála domácí dvojice Dudláková, Kolodziejová. Výsledky.

18.06.2017
Bartoň a Černá vyhráli TE 3 do 14-ti let v Polsku

Hynek Bartoň (2004, TK AGROFERT Prostějov) a Agáta Černá (2004, I.ČLTK Praha) se stali vítězi mezinárodního turnaje TE 3 do 14-ti let v polském Kolobrzegu. Bartoň ve finále porazil Michaela Agwiho z Irska 6:2 7:5, Černá si poradila s domácí Zuzanou Kubachou 6:2 6:2 a potvrdila roli turnajové jedničky. Výsledky.

14.06.2017
LIVE Stream z turnajů A dorostu a mladšího žactva

Od 12.-16. června se ve Zlíně a Brně koná turnaj kategorie A dorostenců a dorostenek. Ve Frýdku-Místku a Véstce hrají mladší žáci a mladší žákyně. Vy můžete sledovat dění na jednotlivých dvorcích přímo na internetu prostřednictvím živého přenosu tzv. LIVE STREAMu. Zlín: kurt 1, kurt 2. Brno: kurt 1, kurt 2. Frýdek-Místek: kurt 5, kurt 6. Véska: centr kurt, kurt 4.

14.06.2017
Petra Krejsová porazila v Hertogenboschi Jelenu Jankovič

Petra Krejsová (1990, WTA 277) při svém debutu v hlavní soutěži turnaje WTA Internetional porazila na trávě v Hertogenboschi 6:3, 7:5 bývalou světovou jedničku Jelenu Jankovič (1985, WTA 60). V dalším kole Petru čeká Ukrajinka Tsurenko (1989, WTA 37).

12.06.2017
Nikola Bartůňková vyhrála TE 3 do 12-ti let v Hrádku n. Nisou

Vítězkou mezinárodního turnaje do 12-ti let TE 3 v Hrádku nad Nisou se stala Nikola Bartůňková (2006, I.ČLTK Praha). České hráčky zcela ovládly závěrečná kola, když do semifinále postoupily čtyři. Katrin Pávková (2005, I.ČLTK Praha) porazila Natálii Paterovou (2005, TK Sparta Praha) a Bartůňková si poradila se Sárou Bejlek (2006, TK AGROFERT Prostějov). Ve finále potom Pávková za stavu 2:6 1:1 Bartůňkové vzdala. Z chlapců nejdále došel Filip Horák, který skončil v semifinále. Výsledky.

11.06.2017
Šafářová s Mattek-Sands vyhrály čtyřhru na French Open

Lucie Šafářová podruhé vyhrála čtyřhru na antukovém French Open a získala pátý deblový grandslamový titul. To vše s Američankou Bethanie Mattek-Sands. Ve finále nejvýše nasazený česko-americký pár porazil nenasazenou australskou dvojici Ashleigh Barty / Casey Dellacqua 6:2, 6:1.

11.06.2017
Veselý vyhrál potřetí challenger v Prostějově

Jiří Veselý (1993, ATP 57) vyhrál potřetí v kariéře prostějovský challenger dotovaný 127,000 eur. Ve finále porazil Argentince Federica Delbonise 5:7, 6:1, 7:5. Po titulu ve čtyřhře sahal Roman Jebavý (s Podlipnik-Castillo), ale nakonec nestačil na argentinský pár Duran, Molteni 6:7(5),7:6(5)­, 6:10.

11.06.2017
Šafářová s Mattek-Sands si v Paříži zahrají o titul

Česko-americký deblová dvojice Lucie Šafářová, Bethanie Mattek-Sands postoupila do finále čtyřhry na French Open. Turnajové jedničky v semifinále porazily pár Chan, Hingis 6:4 6:2 a ve finále změří síly s Australankami Barty, Dellacqua. Těm v semifinále podlehly Lucie Hradecká s Kateřinou Siniakovou.

09.06.2017
Plíšková končí na French Open 2017 v semifinále

Karolína Plíšková (1992, WTA 3) v semifinále French Open prohrála s Rumunkou Simonou Halep (1991, WTA 4) po víc než dvouhodinové bitvě 4:6, 6:3, 3:6. Rumunka se ve finále antukového grandslamu utká o titul s Litevkou Jelenou Ostapenko (1997, WTA 47). O postup do finále dámské čtyřhry budou bojovat Lucie Šafářová (s Mattek-Sands), Lucie Hradecká s Kateřinou Siniakovou.

09.06.2017
French Open: Karolína Plíšková je v semifinále, čeká ji Halep

Karolína Plíšková je poprvé v kariéře v semifinále French Open. Česká jednička ve čtvrtfinále porazila domácí Caroline Garcia 7:6(3) 6:4. Karolína je jednu výhru od postu světové jedničky, od kterého ji nyní dělí duel se Simonou Halep. Do semifinále čtyřhry postoupily Lucie Hradecká s Kateřinou Siniakovou.

08.06.2017
Karolína Plíšková je v Paříži dvě výhry od postu světové jedničky

Turnajová dvojka Karolína Plíšková po třísetovém boji zdolala Veronicu Vepede Royg z Paraguaye 2:6 6:3 6:4 a poprvé v kariéře postoupila v Paříži do čtvrtfinále. Tam ji čeká domácí Caroline Garcia, která vyřadila krajanku Alize Cornet. Karolína Plíšková se postupem přiblížila k postu světové jedničky, od kterého ji dělí dvě výhry.

06.06.2017
Paříž: Šafářová a Hradecká se Siniakovou jsou ve čtvrtfinále čtyřhry

Tři české hráčky postoupily do čtvrtfinále čtyřhry na French Open. Lucie Šafářová s Mattek-Sands jako turnajové jedničky porazily rusko-francouzský pár Kuznetsova, Mladenovic. České duo Hradecká, Siniaková vyřadilo Barboru Krejčíkovou s Hao-Ching Chan 7:5 7:5.

06.06.2017
Darja Viďmanová došla do finále TE 2 v Polsku

Darja Viďmanová (2003, I.ČLTK Praha) se probojovala do finále mezinárodního turnaje do 16-ti let kategorie Tennis Europe Grade 2 v polském Zabrze. Darja ve finále nestačila na Bělorusku Kolodynskou 6:7(6) 5:7. Výsledky Zabrze.

04.06.2017
Karolína Plíšková postoupila na Roland Garros do osmifinále

Poslední česká hráčka ve dvouhře Karolína Plíšková si na French Open zahraje osmifinále. Poprvé v kariéře se turnajové dvojce podařilo postoupit do čtvrtého kola pařížského grandslamu, když porazila Němku Carinu Witthoeft 7:5 6:1. Její další soupeřkou bude Veronica Cepede Royg.

04.06.2017