Český tenisový svaz

Češi prohráli i s Australany. Menšík padl ve třech setech, Macháče dál trápí zranění

13.09.2024

Český daviscupový tým ve čtvrtek odehrál další duel základní skupiny ve španělské Valencii. Ani druhé klání však radost českým tenistům nepřineslo, když už po singlech bylo rozhodnuto o vítězství Australanů. V utkání dvojek prohrál Jakub Menšík po třísetové bitvě s Thanasim Kokkinakisem. V duelu jedniček pak Tomáš Macháč skrečoval ve druhém gemu zápas s Alexeiem Popyrinem. Češi neuspěli ani v závěrečné čtyřhře, a tak už nemají šanci na postup ze skupiny do čtvrtfinále.

Čeští tenisté v základní skupině Davis Cupu prohráli i druhé střetnutí. Po domácím Španělsku tentokrát nestačili na Austrálii, se kterou prohráli rovněž 0:3.

Po porážce Jakuba Menšíka, jenž nestačil na Thanasiho Kokkinakise, trvalo utkání jedniček jen pár minut. Tomáš Macháč v průběhu druhého gemu souboj s Alexeiem Popyrinem skrečoval.

Nadále jej totiž trápily problémy, kvůli kterým skrečoval už středeční zápas s Carlosem Alcarazem. Ve středečním utkání dostával český tenista silné křeče do obou nohou a obtíže cítil i na začátku zápasu s Popyrinem.

Už po prvním gemu si Macháč vyžádal přestávku na ošetření a bylo patrné, že není schopný odvést svůj standardní výkon. Ve druhé hře sice zkusil ještě několik servisů, ale nakonec se rozhodl utkání vzdát a neriskovat případné zhoršení zdravotního stavu.

„Něco bohužel není v pořádku. Jsem smutný, je to pro mě i celý tým těžký moment. Včera jsem měl křeče v celém těle, nebylo to nic příjemného, měl jsem velké bolesti. Dneska jsem se probudil a moje pravá noha byla v úplně dezolátním stavu. Ale nebyla jiná možnost než to jít zkusit, tak jsem to zkusil. Ale nebylo to dobré,“ mrzelo Macháče.

Tomuto zápasu předcházel souboj dvojek, v němž Jakub Menšík nahradil nemocného Jiřího Lehečku. Devatenáctiletý hráč prohrál po dvou hodinách a 24 minutách s Thanasim Kokkinakisem 2:6, 7:6(2), 3:6.

Český tenista prohrával ve druhém setu 4:5 se ztrátou brejku, povedlo se mu ale vyrovnat a dotáhnout následně sadu do tiebreaku, který vyhrál hladce 7:2.

V rozhodující sadě se ovšem neprobojoval ani k jednomu brejkbolu, sám naopak o servis přišel v šestém gemu a Kokkinakis posléze zápas dokázal dopodávat.

V závěrečném deblu se vedle Menšíka představil deblista Adam Pavlásek, na elitní australské deblisty z Top 10 Matthewa Ebdena a Maxe Purcella však nestačili. Za hodinu hry prohráli 4:6, 2:6.

Skupina B (Valencie): Austrálie – Česko 3:0
Thanasi Kokkinakis (78.) – Jakub Menšík (67.) 6:2, 6:7(2), 6:3
Alexei Popyrin (24.) – Tomáš Macháč (35.) 1:0 skreč
Ebden, Purcell – Menšík, Pavlásek 6:4, 6:2

Skupina A (Boloňa): Nizozemsko – Brazílie 2:1
Botic Van De Zandschulp (68.) – Joao Fonseca (158.) 4:6, 6:7(3)
Tallon Griekspoor (39.) – Thiago Monteiro (76.) 7:6(2), 6:4
Koolhof, Van De Zandschulp – Matos, Melo 6:4, 7:6(5)

Skupina C (Ču-chaj): Německo – Chile 3:0
Maximilian Marterer (104.) – Tomas Barrios Vera (162.) 6:1, 6:3
Yannick Hanfmann (96.) – Alejandro Tabilo (22.) 7:5, 6:4
Krawietz, Puetz – Barrios Vera, Soto 6:1, 6:3

Skupina D (Manchester): Kanada – Finsko 3:0
Denis Shapovalov (100.) – Eero Vasa (703.) 7:6(2), 6:2
Felix Auger-Aliassime (21.) – Otto Virtanen (109.) 6:2, 6:3
Auger-Aliassime, Shapovalov – Heliovaara, Virtanen 6:2, 7:5

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Ondřej Krstev došel do finále ITF 4 v Almere

Ondřej Krstev (1997, TK Sparta Praha) byl úspěšný na juniorském turnaji ITF 4 v nizozemském Almere. Sedmý nasazený hráč ve finále podlehl Omaru Salmanovi z Belgie 3:6 1:6. Vítězství se na stejném turnaji dočkal Dominik Starý (1997, TK AGROFERT Prostějov), který vyhrál čtyřhru.

18.02.2013
František Čermák deblový titul v Sao Paulu nezískal
Těsně unikl deblistovi Františkovi Čermákovi jubilejní třicátý triumf ve čtyřhře na okruhu ATP. Na turnaji v Sao Paulu podlehl po boku Michala Mertiňáka brazilsko-rakouské dvojici Bruno Soares, Alexander Peya 7:6 2:6 7:10.
17.02.2013
Dívky do 14-ti let vyhrály Winter Cup 2013

Český výběr dívek do 14-ti let se stal vítězem letošního Winter Cupu, když v Rožnově ve finále zdolal celek Ruska 2:1. Naše dívky postoupily do finálové skupiny z prvního místa kvalifikace a poté v sestavě Vondroušová, Pantůčková, Slováková ovládly celý turnaj. Výsledky.

17.02.2013
František Čermák si v Sao Paulu zahraje o svůj třicátý titul ve čtyřhře
Český deblista František Čermák spolu s Michalem Mertiňákem (SVK) si zahrají své první finále v této sezóně. Na turnaji ATP v Sao Paulu postoupila česko-slovenská dvojice ze semifinále bez boje. Pro Čermáka to bude boj o jubilejní třicátý deblový triumf, kde změří síly s párem Peya, Soares.
17.02.2013
WTA Doha: Petra Kvitová po boji podlehla nové světové jedničce
Turnaj v Doha končí pro Petru Kvitovou ve čtvrtfinále. Česká hráčka podlehla po třísetové bitvě Američance Sereně Williams, která si tímto zajistila návrat na post světové jedničky. Petra ztratila vedení 4:1 ve třetím setu a prohrála 5:7.
15.02.2013
WTA Doha: Petra Kvitová postupuje, bude bojovat o semifinále
Do čtvrtfinále se podařilo postoupit české jedničce Petře Kvitové poté, co ve třech setech porazila Nadiu Petrovu 4:6 6:4 6:3. V souboji o semifinále změří Petra síly s Američankou Serenou Williams. O překvapení se nepostarala Klára Zakopalová, která podlehla Marii Sharapové.
14.02.2013
WTA Doha: Zakopalová vyzve ve třetím kole Sharapovou
Dvě české tenistky se probojovaly do třetího kola turnaje WTA v Doha. Petře Kvitové vzdala Ekaterina Makarova a Klára Zakopalová odvrátila čtyři mečboly a zdolala Sloane Stephens. V dalším kole ji čeká Ruska Maria Sharapova. Z turnaje vypadla Lucie Šafářová.
14.02.2013
WTA Doha: Šafářová a Zakopalová postupují, Hlaváčková dohrála
Na prestižním turnaji WTA v Doha postoupily dvě české hráčky do druhého kola. Lucie Šafářová nedala šanci Eleni Daniilidou (GRE) a Klára Zakopalová přešla přes Varvaru Lepchenko (USA). S turnajem se loučí Andrea Hlaváčková, jež nestačila na Nadiu Petrovu 2:6 3:6.
13.02.2013
OPTIM TOUR 2013: Barbora Štefková vyhrála na Miltenu

Ve velmi vyrovnaném finále zdolala o půl roku starší Terezu Jankovskou 3:6,6:2,7:6 (5). Vítězka startovala na volnou kartu zatímco její soupeřka musela projít poměrně těžkou kvalifikací. Výsledky

11.02.2013
Winter Cup 2013 12&U: Češky jsou bronzové, chlapci čtvrtí

Ve finále letošního Winter Cupu dvanáctiletých prohrály oba naše celky v semifinále, takže je čekal boj o bronz. Dívky v něm porazily Rumunky jasně 3:0, chlapci nakonec na medaile nedosáhli, podlehli Bělorusku 1:2.

11.02.2013
HMČR staršího žactva vyhráli Dubský a Kilnarová

Halovými Mistry ČR v kategorii staršího žactva se stali Marek Dubský (1999, TK AGROFERT Prostějov) a Monika Kilnarová (1999, TK Agrofert Prostějov). Dubský ve finále porazil Jakuba Patyka 6:4 7:6(6) a Kilnarová si poradila s Lucií Kaňkovou 4:6 6:3 6:2.

11.02.2013
Sandra Záhlavová vítězkou turnaje $25,000 v Grenoblu

Sandra Záhlavová (1995, 246. WTA) ovládla turnaj žen s dotací $25,000 ve francouzském Grenoblu. Hráčka LASVITu porazila ve čtvrtfinálovém souboji Češek Kristýnu Plíškovou a ve finále zdolala Marynu Zanevskou (UKR) 6:4 5:7 6:2. Sandra tak zahájila novou sezónu turnajovým titulem.

10.02.2013
Fed Cup 2013: Češky postoupily do semifinále, Kvitová zdolala Stosur
Rozhodující třetí bod v utkání proti Austrálii zařídila v neděli v Ostravské ČEZ aréně Petra Kvitová. Česká jednička utekla v dramatickém utkání z mečbolu a zdolala Samanthu Stosur 2:6 7:6(3) 6:4. Konečný stav 4:0 pro obhájkyně titulu dokonal pár Hlaváčková, Hradecká v závěrečné čtyřhře.
10.02.2013
Fed Cup 2013: Češky jsou blízko postupu, nad Austrálií vedou 2:0

Českým tenistkám chybí k postupu do druhého kola Fed Cupu 2013 jeden bod. Lucie Šafářová navázala na Petru Kvitovou a přidala druhý bod, když zdolala australskou jedničku Samanthu Stosur ve dvou setech 7:6(6) 7:6(4).

09.02.2013
Fed Cup 2013: Petra Kvitová porazila Gajdošovou a přinesla první bod

Po první dvouhře utkání České republiky proti Austrálii vede domácí tým 1:0. Petra Kvitová porazila Jarmilu Gajdošovou 7:6(3) 6:3 a přinesla tak první bod. O zisk dalšího bodu se bude snažit Lucie Šafářová, která změří síly s australskou jedničkou Samanthou Stosur.

09.02.2013
Fed Cup 2013: V sobotu začne Petra Kvitová s Gajdošovou
První kolo Fed Cupu 2013 proti Austrálii zahájí v sobotu 9. února Petra Kvitová s Jarmilou Gajdošovou. Po nich se v Ostravě představí Lucie Šafářová, která vyzve australskou jedničku Samanthu Stosur. Rozhodl o tom páteční los na radnici v Ostravě.
08.02.2013
Rosol ani Hájek si semifinále turnajů v Záhřebu a Montpellieru nezahrají
Lukáš Rosol nestačil ve čtvrtfinále turnaje ATP v Záhřebu na nasazenou čtyřku Jürgena Melzera 4:6 4:6. Stejně se vedlo Janu Hájkovi, který o semifinále bojoval ve francouzském Montpellieru. Český hráč nestačil na Michaela Llodru 6:7(3) 1:6.
08.02.2013
Novinka v pravidlech Fed Cupu: Za rozhodnutého stavu čtyřhra
Mezinárodní tenisová federace ITF rozhodla o změně v pravidlech ve Fed Cupu. Od prvního kola roku 2013 se bude nově za rozhodnutého stavu hrát čtyřhra, nikoliv zbývající čtvrtá dvouhra, jak tomu bylo doposud. Debl tak bude na programu v každém utkání.
07.02.2013
Lukáš Rosol je v Záhřebu ve čtvrtfinále
Daviscupový reprezentant Lukáš Rosol bude na turnaji ATP v Záhřebu bojovat o své první semifinále v kariéře. Ve druhém kole vyřadil na tři sety Flavia Cipollu a jeho dalším soupeřem bude nasazená čtyřka, Rakušan Jürgen Melzer.
07.02.2013
HMČR mladšího žactva vyhráli Forejtek a Nikolovová

Halovými Mistry ČR v kategorii mladšího žactva se v Mostě a na Spartě stali Jonáš Forejtek (2001, I.ČLTK Praha) a Vanesa Nikolovová (2001, I.ČLTK Praha). Forejtek ve finále porazil Lukáše Jirouška 6:2 7:5 a Nikolovová si poradila s Petrou Machovou 6:4 6:0.

06.02.2013