Český tenisový svaz

Češi prohráli i s Australany. Menšík padl ve třech setech, Macháče dál trápí zranění

13.09.2024

Český daviscupový tým ve čtvrtek odehrál další duel základní skupiny ve španělské Valencii. Ani druhé klání však radost českým tenistům nepřineslo, když už po singlech bylo rozhodnuto o vítězství Australanů. V utkání dvojek prohrál Jakub Menšík po třísetové bitvě s Thanasim Kokkinakisem. V duelu jedniček pak Tomáš Macháč skrečoval ve druhém gemu zápas s Alexeiem Popyrinem. Češi neuspěli ani v závěrečné čtyřhře, a tak už nemají šanci na postup ze skupiny do čtvrtfinále.

Čeští tenisté v základní skupině Davis Cupu prohráli i druhé střetnutí. Po domácím Španělsku tentokrát nestačili na Austrálii, se kterou prohráli rovněž 0:3.

Po porážce Jakuba Menšíka, jenž nestačil na Thanasiho Kokkinakise, trvalo utkání jedniček jen pár minut. Tomáš Macháč v průběhu druhého gemu souboj s Alexeiem Popyrinem skrečoval.

Nadále jej totiž trápily problémy, kvůli kterým skrečoval už středeční zápas s Carlosem Alcarazem. Ve středečním utkání dostával český tenista silné křeče do obou nohou a obtíže cítil i na začátku zápasu s Popyrinem.

Už po prvním gemu si Macháč vyžádal přestávku na ošetření a bylo patrné, že není schopný odvést svůj standardní výkon. Ve druhé hře sice zkusil ještě několik servisů, ale nakonec se rozhodl utkání vzdát a neriskovat případné zhoršení zdravotního stavu.

„Něco bohužel není v pořádku. Jsem smutný, je to pro mě i celý tým těžký moment. Včera jsem měl křeče v celém těle, nebylo to nic příjemného, měl jsem velké bolesti. Dneska jsem se probudil a moje pravá noha byla v úplně dezolátním stavu. Ale nebyla jiná možnost než to jít zkusit, tak jsem to zkusil. Ale nebylo to dobré,“ mrzelo Macháče.

Tomuto zápasu předcházel souboj dvojek, v němž Jakub Menšík nahradil nemocného Jiřího Lehečku. Devatenáctiletý hráč prohrál po dvou hodinách a 24 minutách s Thanasim Kokkinakisem 2:6, 7:6(2), 3:6.

Český tenista prohrával ve druhém setu 4:5 se ztrátou brejku, povedlo se mu ale vyrovnat a dotáhnout následně sadu do tiebreaku, který vyhrál hladce 7:2.

V rozhodující sadě se ovšem neprobojoval ani k jednomu brejkbolu, sám naopak o servis přišel v šestém gemu a Kokkinakis posléze zápas dokázal dopodávat.

V závěrečném deblu se vedle Menšíka představil deblista Adam Pavlásek, na elitní australské deblisty z Top 10 Matthewa Ebdena a Maxe Purcella však nestačili. Za hodinu hry prohráli 4:6, 2:6.

Skupina B (Valencie): Austrálie – Česko 3:0
Thanasi Kokkinakis (78.) – Jakub Menšík (67.) 6:2, 6:7(2), 6:3
Alexei Popyrin (24.) – Tomáš Macháč (35.) 1:0 skreč
Ebden, Purcell – Menšík, Pavlásek 6:4, 6:2

Skupina A (Boloňa): Nizozemsko – Brazílie 2:1
Botic Van De Zandschulp (68.) – Joao Fonseca (158.) 4:6, 6:7(3)
Tallon Griekspoor (39.) – Thiago Monteiro (76.) 7:6(2), 6:4
Koolhof, Van De Zandschulp – Matos, Melo 6:4, 7:6(5)

Skupina C (Ču-chaj): Německo – Chile 3:0
Maximilian Marterer (104.) – Tomas Barrios Vera (162.) 6:1, 6:3
Yannick Hanfmann (96.) – Alejandro Tabilo (22.) 7:5, 6:4
Krawietz, Puetz – Barrios Vera, Soto 6:1, 6:3

Skupina D (Manchester): Kanada – Finsko 3:0
Denis Shapovalov (100.) – Eero Vasa (703.) 7:6(2), 6:2
Felix Auger-Aliassime (21.) – Otto Virtanen (109.) 6:2, 6:3
Auger-Aliassime, Shapovalov – Heliovaara, Virtanen 6:2, 7:5

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Barbora Štefková vyhrála desítku v Israeli

Barbora Štefková (1995, WTA 605) vyhrála mezinárodní turnaj žen v izraelském Ramle dotovaný $10,000. Ve finále porazila nejvýše nasazenou Rusku Lazarevu (1990, WTA 371) 6:1, 6:3. Vítězstvím získala 12 bodů do žebříčku WTA a posune se někam k 530. místu žebříčku WTA.

24.05.2014
Karolína Plíšková svůj druhý titul na okruhu v Norimberku nezískala

Karolíně Plíškové druhý titul na okruhu WTA unikl. V norimberském finále podlehla česká hráčka turnajové dvojce Eugenie Bouchard z Kanady 2:6 6:4 3:6. Příští týden čeká Karolínu Roland Garros, kde v prvním kole změří síly s Mathilde Johansson, která startuje na divokou kartu.

24.05.2014
Roland Garros: V kvalifikaci neuspěl ani jeden Čech

Ani jednomu českému tenistovi se nepodaří postoupit z kvalifikace Roland Garros do hlavní soutěže. Poslední česká zástupkyně Tereza Smitková prohrála v boji o postup s Dankou Kovinic (MNE) 0:6 6:4 1:6.

24.05.2014
Karolína Plíšková je ve finále turnaje WTA v Norimberku

Karolína Plíšková (1992, WTA 64) postoupila do finále turnaje WTA v Norimberku, když v semifinále porazila Ukrajinku Elinu Svitolinu (1994, WTA 38) 2:6, 6:1, 6:2. Ve finále si zahraje s Kanaďankou Eugenie Bouchard (1994, WTA 14).

23.05.2014
Jiří Veselý si své první finále turnaje ATP v Düsseldorfu nezahraje

Jiří Veselý (1993, ATP 104) v semifinále turnaje ATP 250 v Düsseldorfu nestačil na Chorvata Iva Karloviče (1979, ATP 49) po setech 6:7(6), 6:7(7). Karloviče čeká ve finále Philipp Kohlschreiber (1983, ATP 29), který v semifinále porazil Denise Istomina (1986, ATP 57) 6:2, 4:6, 6:4.

23.05.2014
Veselý postoupil přes Melzera do semifinále v Düsseldorfu

Svůj životní turnaj prožívá Jiří Veselý (107. ATP) v Düsseldorfu, kde dnes porazil Jürgena Melzera (AUT) hladce 6:1 6:1 a postoupil do semifinále. Český hráč tak poprvé postoupil mezi nejlepší čtyři, kde se střetne s vítězem duelu Karlovic – Monaco, a bude bojovat o premiérový titul na okruhu ATP.

22.05.2014
Karolína Plíšková je v Norimberku v semifinále, vyzve Svitolinu

Karolínu Plíškovou (62. WTA) nezastavila v Norimberku ani turnajová jednička Angelique Kerber (9. WTA), kterou naše hráčka zdolala ve dvou setech 7:6(5) 6:4. V semifinále ji čeká Elina Svitolina z Ukrajiny. Druhé semifinále sehrají Karin Knapp a dvojka turnaje Eugenie Bouchard.

22.05.2014
Roland Garros: Češkám se v kvalifikaci nevedlo

Celkem pět českých tenistek se loučí s antukovým grandslamem hned v prvním kole kvalifikace. Hradecká, Hlaváčková, Kr. Plíšková, Birnerová a Voráčová úvodní kolo nezvládly. Do druhého kola prošla Kateřina Siniaková, která porazila T. Majeric 6:2 6:0, a o postup do hlavní soutěže si zahrahe Tereza Smitková, která vyřadila Španělku Medinu Garrigues 7:5 6:1. V mužské části pavouka končí ve druhém kole Jan Mertl, poslední český zástupce, a to na raketě P. Polanskeho z Kanady.

22.05.2014
French Open: První kolo kvalifikace zvládli Mertl a Smitková

Kvalifikaci French Open trápí déšť, který nedovolil dohrát zápasy ani některým českým hráčům. Z těch, co mají svá první kola za sebou, se povedlo postoupit Janu Mertlovi a Tereze Smitkové. Mertl porazil M. Teixieru 6:4 6:3 a Smitková vyřadila 17. nasazenou V. Duval 6:3 7:6(4). Končí naopak Jaroslav Pospíšil a Jan Hernych.

21.05.2014
Veselý porazil Davydenka a je ve čtvrtfinále v Düsseldorfu

Poprvé v kariéře okusí Jiří Veselý atmosféru čtvrtfinálového utkání na okruhu ATP. Český tenista ve druhém kole porazil bývalou světovou trojku Nikolaje Davydenka 6:1 7:6(5) a v boji o semifinále vyzve Jürgena Melzera z Rakouska.

21.05.2014
Karolína Plíšková je v Norimberku ve čtvrtfinále, porazila Van Uytvanck

Jediná česká zástupkyně v Norimberku postoupila do čtvrtfinále. Karolína Plíšková ve druhém kole porazila Belgičanku Van Uytvanck 7:6(5) 6:3 a její další soupeřkou bude vítězka duelu Kerber – Friedsam.

20.05.2014
Rozlosována kvalifikace žen na French Open 2014

Sedm českých hráček hraje kvalifikaci na French Open 2014, která začíná ve středu 21. května na dvorcích Rolanda Garrose. Pro postup do hlavní soutěže je potřeba vyhrát 3 kola v kvalifikaci. Výsledky.

20.05.2014
v Norimberku postoupila jen Karolína Plíšková, Veselý jde dál v Düsseldorfu

První kolo v Norimberku se stalo konečnou pro čtyři české hráčky, v neděli vypadla Koukalová a v pondělí se nedařilo Melzerové, Záhlavové-Strýcové a Martincové. Jediná z Češek, která si zahraje druhé kolo, je Karolína Plíšková, která porazila nasazenou pětku Yvonne Meusburger 6:3 6:4. V Düsseldorfu jde dál Jiří Veselý, který přešel přes Igora Sijslinga po setech 7:6(2) 6:3.

20.05.2014
Rozlosována kvalifikace mužů na French Open 2014

V kvalifikaci mužů na French Open 2014 se představí tři čeští hráči. Jan Mertl (1982, ATP 217), kterého čeká v prvním kole Francouz Maxime Teixeira (1989, ATP 218). Jan Hernych (1979, ATP 189), kterého čeká Brazilec Dutra Silva (1984, ATP 175). Jaroslav Pospíšil (1981, ATP 203), kterého čeká Marcel Ilhan (1987, ATP 142).

19.05.2014
Klára Koukalová neprošla v Norimberku přes první kolo

Stejně jako v loňském roce narazila Klára Koukalová v prvním kole turnaje v Norimberku na Polonu Hercog (SLO). A ani letos se jí nepodařilo Slovinku porazit, nasazená trojka prohrála 6:1 2:6 1:6 a vzájemná bilance těchto dvou hráček se zvýšila na 7:0 pro Hercog. Úvodní zápas čeká ještě Barboru Záhlavovou-Strýcovou, Karolínu Plíškovou a Ivetu Melzer.

19.05.2014
Adam Pavlásek vyhrál desítku v Sharm El Sheikhu

Svůj druhý letošní triumf na okruhu ITF Futures si z egyptského letoviska Sharm El Sheikh odváží Adam Pavlásek (351. ATP). Po cestě do finále neztratil nasazený hráč č. 3 ani set, ve finále mu ho vzal Germain Gigounon z Belgie. Pavlásek ale finálový duel otočil a radoval se po setech 2:6 6:0 6:2. Výsledky.

18.05.2014
Sparta Prague Open vyhrála Britka Heather Watson

Po deštivém víkendu skončil mezinárodní turnaj žen Sparta Prague Open s dotací $100,000+H. Jeho vítězkou se stala britská tenistka Heather Watson, která ve finále porazila Slovenku Annu Karolinu Schmiedlovou 7:6(5) 6:0.

18.05.2014
Květa Peschke má deblový titul z Říma

Jubilejní desátý společný triumf získaly v Římě Květa Peschke a Slovinka Katarina Srebotnik. Čtvrtá nasazená dvojice prošla až do finále bez ztráty setu, ve finálovém utkání proti italskému páru Errani, Vinci odehrály pouze čtyři hry během nichž vyhrály 16 ze 17 odehraných fiftýnů. Italská dvojice utkání vzdala pro zranění Sary Errani.

18.05.2014
Anna Kynčlová vyhrála TE 1 v Pišťanech, Jiroušek ve finále

Vítězkou prestižního turnaje Tennis Europe kat. 1 v Piešťanech se stala Anna Kynčlová (2000, TK AGROFERT Prostějov), která v českém finále porazila Lucii Kaňkovou 6:3 7:6(5). Do semifinále došla také Karolína Beránková, která ve třech setech nestačila na klubovou spoluhráčku Kaňkovou. Mezi chlapci o titul bojoval Tomáš Jiroušek, vítěz TE 1 v Rakovníku z minulého týdne. Tentokrát se však radoval Němec Rudolf Molleker po setech 6:2 6:4. Výsledky.

18.05.2014
Jan Mertl vyhrál ITF Futures $10,000 v Teplicích

Vítězem prvního ze série turnajů ITF Futures v Teplicích $10,000 se stal Jan Mertl (214. ATP). Hráč I.ČLTK Praha na turnaji potvrdil roli nasazené jedničky, v prvních dvou kolech vyřadil v českých derby Šátrala a Kunčíka a ve finále zdolal Andrieja Kapase z Polska 6:1 2:6 6:0. Pro Honzu je to druhý letošní titul na turnaji s dotací $10,000. Do finále čtyřhry došla dvojice Škoch, Staněk. Výsledky.

18.05.2014