Český tenisový svaz

Celý svět kouká a nechápe. Mám z toho až mrazení v zádech, libuje si Kaderka

14.06.2021

Český tenis napsal na letošním Roland Garros jedinečnou pohádku. Barbora Krejčíková si z francouzské metropole odvezla nečekaný turnajový double, když kromě dvouhry ovládla po boku krajanky Kateřiny Siniakové také čtyřhru. Juniorským esům zase vypálila rybník teprve šestnáctiletá Linda Nosková. Mnout ruce nad umem svých krajanek si tak může i prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. „Je to neuvěřitelný úspěch. Mám z toho až mrazení v zádech,“ přiznal v rozhovoru pro Tenisový svět jen chvíli poté, co s úsměvem a dobře naladěn vystoupil z letadla z Paříže.

Jaký máte dojem z letošního velmi úspěšného Roland Garros?
Naše ženy posbíraly tři tituly – ve dvouhře, čtyřhře a i ten juniorský. Žádný jiný tenisový prezident nemůže mít v této chvíli lepší pocit než já (smích). Je to neuvěřitelný úspěch. Po hvězdách, jakými jsou Petra Kvitová a Karolína Plíšková, máme další. Celý svět kouká a nechápe. Disponujeme více než stokrát menším rozpočtem oproti Britské tenisové asociaci (je známa pod zkratkou LTA, pozn. red.). My máme v první stovce deset hráček, oni s rozpočtem více než 400 milionů liber dvě. Teď máme tři vítězky na nejnáročnějším grandslamu sezony. V takto globální věci, jako je tenis. V té obrovské konkurenci a z takové malé zemičky, jakou je Česko. Mám z toho až mrazení v zádech.

Barbora Krejčíková je první českou grandslamovou vítězkou ve dvouhře po Petře Kvitové, jež v roce 2014 podruhé ovládla Wimbledon. Co stojí za jejím prudkým výkonnostním vzestupem?
Bára loni přesně touto dobou vyhrála turnaj Macha Lake Open ve Starých Splavech. Zúčastnila se všech akcí loňské postcovidové jarní a letní supersérie, která otevírala nejen český, ale posléze i světový tenis. Jako Český tenisový svaz jsme nachystali tolik příležitostí, jako nikdo jiný na světě. Byli jsme první a jediní. Sama Bára si to pochvalovala. Říkala, že je senzační, že si mohla vyzkoušet, jaké je to hrát v singlu proti hvězdám. Teď vyhrála Paříž. Je skvělý pocit, když tohle všechno prožíváte spolu s ní a vidíte to na vlastní oči.

V souvislosti s Barborou Krejčíkovou se často mluví i o její někdejší mentorce a trenérce Janě Novotné, která v roce 2017 podlehla těžké nemoci. Jaké na ni máte vzpomínky?
Na Janu mám úžasné vzpomínky. Škoda, že už v Paříži nemohla být, hrozně rád bych si s ní popovídal. Byla moc chytrá a rozuměla věcem – nejen těm před oponou, ale i za ní.

Jak dlouho jste byl v Paříži?
Vstával jsem v sobotu ve tři hodiny ráno. Cestoval jsem až na finále, měl jsem spoustu povinností a práce, navíc podstupuji další vakcinaci. Není to jednoduché. Být na finále je ale mou povinností, na něm nesmím za žádnou cenu chybět.

Deblové finále jste tedy neviděl?
Z deblového finále jsem viděl na letišti první set, zbytek až po přistání ze záznamu. Byl jsem ale klidný. Ráno jsme na téma finále čtyřhry debatovali a tipoval jsem výsledek dvakrát 6:3. Mé předpoklady se potvrdily. Krejčíková se Siniakovou odvedly vynikající nadpozemskou práci (Češky přehrály americko-polskou dvojici Matteková-Sandsová, Šwiateková 6:4 a 6:2, pozn. red.).

Juniorská šampionka Linda Nosková si pochvalovala, že mohla být součástí české juniorské výpravy. Zdá se, že tento týmový koncept přináší ovoce…
V elitní stovce máme kolem deseti hráček mezi ženami i juniorkami. Bezprostředně po sobotním finále jsem byl pozván Gillesem Morettonem do prezidentské kanceláře Francouzské tenisové federace, kde jsme se o tom bavili. Říkal mi, že je to neuvěřitelné a chtěl, abych mu prozradil, čím to je, že jsme tak úspěšní. Já mu odpověděl, že to nikomu neprozradím (smích). Je to prostě naše česká alchymie a my v ní budeme pokračovat.

Nabízí se otázka, proč podobně úspěšní nejsou i čeští muži…
Byla s námi i bývalá francouzská tenistka Nathalie Dechyová, v současnosti mezinárodní ředitelka. Ptal jsem se jich, jestli ví, jaký je u nás nejpopulárnější sport. Nathalie správně řekla, že hokej. Je to tak. Hokej, fotbal a až pak tenis. Hokej nám posbírá nejlepší kluky, talenty ulice, divočáky. Každý chce být jako Jarda Jágr. Poté přijde na řadu fotbal, v němž chtějí být kluci jako Pavel Nedvěd. A až poté se dostane na tenis a na eventuální nové Tomáše Berdychy. Systém podpory je u holek a kluků naprosto totožný. Avšak zatímco jsme v ženském tenise světovými lídry, u mužů tomu z těchto důvodů není. Potvrzují se zde zákony přechodu kvantity v kvalitu. Jde o procento těch nejlepších, kteří do daného sportu přicházejí. Mít při shodném systému podpory a organizace tenisové alchymie při výběru sportovních talentů tolik možností jako u holek, vypadalo by to u kluků stejně. Myslím si ale, že i tam máme v tuto chvíli velmi dobře našlápnuto. Věřím, že v budoucnu budou zvedat poháry nad hlavu i kluci.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Jiří Veselý se stal vítězem ATP Challengeru v Prostějově

Vítězem prostějovského Challengeru se stal Jiří Veselý (81. ATP), který ve finále hladce porazil Slováka Norberta Gombose (166. ATP) 6:2 6:2. Příští týden se čerstvý vítěz představí na dalším Challengeru v Praze ve Stromovce.

07.06.2014
Prostějov: Veselý porazil Štěpánka, Pavlásek prohrál s Gombosem

Jiří Veselý (1993, ATP 81) v semifinále prostějovského challengeru porazil Radka Štěpánka (1978, ATP 43) 7:5, 7:6(1) a postoupil do finále, kde ho čeká Slovák Gombos (1990, ATP 166), který v semifinále porazil Adama Pavláska (1994, ATP 319) 6:2, 6:2.

06.06.2014
Vondroušová na juniorce Roland Garros 2014 končí v semifinále

Markéta Vondroušová (1999, I.ČLTK Praha) došla na juniorce Roland Garros 2014 do semifinále, kde nestačila na Rusku Kasatkinu (1997, ITF 10) 2:6, 6:4, 4:6.

06.06.2014
Johana Marková vyhrála turnaj TE U16 v Hrádku nad Nisou

Johana Marková (1999, TK Sparta Praha) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 16-ti let kategorie 3 v Hrádku nad Nisou. Ve českém finále porazila Natálii Kohoutkovovu (1999, LTK Liberec) 7:6, 6:1.

06.06.2014
Prostějov: Pavlásek porazil Rosola a je v semifinále

Adam Pavlásek (1994, ATP 319) ve čtvrtfinále prostějovského challengeru porazil Lukáše Rosola (1985, ATP 52) 5:7, 7:6(4), 6:4. V semifinále ho čeká Slovák Norbert Gombos (1990, ATP 166).

05.06.2014
Markéta Vondroušová postoupila do semifinále juniorky Roland Garros

Markéta Vondroušová (1999, ITF 43) ve čtvrtfinále juniorky Roland Garros porazila Slovenku Rebeccu Šrámkovou (1996, WTA 477) 6:3, 4:6, 6:3. V semifinále se utká s Ruskou Kasatkinou (1997, ITF 10).

05.06.2014
Hradecká s Krajíčkovou postoupily do semifinále Roland Garros 2014

Lucie Hradecká s Michaelou Krajíčkovou ve čtvrtfinále čtyřhry žen na Roland Garros 2014 porazily Novozélanďanku Erakovic a Španělku Parra Santonja 7:5, 6:3 a postoupily do semifinále, kde je čeká druhý nejvýše nasazený pár Errani/Vinci.

04.06.2014
Prostějov: Čvrtfinále si zahrají Štěpánek, Rosol, Veselý a Pavlásek

Do čtvrtfinále prostějovského challengeru postoupili čtyři čeští hráči. Radek Štěpánek porazil Slováka Kovalíka 6:1, 6:4, Jiří Veselý Belgičana Gigounona 6:4, 6:2, Lukáš Rosol Brazilce Hocevara 7:6(4), 6:4 a Adam Pavlásek Brazilce Joao Sousu 2:6, 6:3, 6:3.

04.06.2014
Tomáš Berdych si semifinále Roland Garros 2014 nezahraje

Tomáš Berdych (1985, ATP 6) prohrál o postup do semifinále French Open 2014 s Ernestem Gulbisem (1988, ATP 17) 3:6, 2:6, 4:6. „Nebyl jsem dnes v takové formě, abych mohl svého soupeře dostat pod tlak a to dnes rozhodlo“, řekl zklamaný Berdych po zápase. Gulbis se v semifinále utká s Djokovičem, který přehrál Raoniče ve třech setech.

03.06.2014
Roland Garros: Ani Lucie Šafářová nepřemohla Kuznetsovovou

Ani Lucii Šafářové se nepodařilo porazit ruskou tenistku Svetlanu Kuznetsovovou a pomstít tak Petru Kvitovou, která jí podlehla o kolo dříve. Šafářová tak končí v osmifinále po setech 3:6 4:6.

02.06.2014
Roland Garros: Tomáš Berdych porazil Isnera a je ve čtvrtfinále

Tomáše Berdycha v Paříži nezaskočil ani Američan John Isner. Český tenista, který na druhém grandslamu sezony hraje ve velké formě, vyhrál 3:0 na sety 6:4 6:4 6:4. Jeho dalším soupeřem ve čtvrtfinále bude Ernests Gulbis, přemožitel Rogera Federera.

01.06.2014
ITF $25,000 Maribor: Kateřina Siniaková získala první letošní titul

Kateřina Siniaková (168. WTA) vyhrála „pětadvacítku“ žen v Mariboru ve dvouhře i čtyřhře. Ve finále si Katka poradila s Rakuč´šankou Yvonne Neuwirth (392. WTA) 6:1 7:5 a připsala si svůj první letošní triumf. S Bárou Krejčíkovou, která ve dvouhře skončila ve čtvrtfinále, získaly navíc titul i ve čtyřhře. Výsledky.

01.06.2014
Miriam Kolodziejová vítězkou ITF 2 v Budapešti

Svůj první letošní triumf na juniorském okruhu ITF získala v Budapešti Miriam Kolodziejová (1997, I.ČLTK Praha). V semifinále vydřela vítězství proti Slovince Potocnik 6:3 2:6 7:6(5) a ve finále potom smetla z kurtu domácí Dalmu Galfi 6:1 6:1. Výsledky.

01.06.2014
Marek Michalička ovládl i druhý český futures v Jablonci

Oba české futures mají stejného vítěze Marka Michaličku (1986, TK Sparta Praha), který prošel podnikem v Jablonci bez ztráty setu. Ve finále si hladce poradil s Adrianem Sikorou 6:1 6:3 a připisuje si dalších 18 bodů do žebříčku. Výsledky.

01.06.2014
Roland Garros: Šafářová smetla Iavnovic, Kvitová končí s Kuznetsovou

Osmifinálový souboj dvou Češek se v Paříži konat nebude. Potenciálně v něm na sebe mohly narazit Petra Kvitová a Lucie Šafářová, ta dnes hladce porazila Anu Ivanovic 6:3 6:3. Kvitová ale v třísetovém boji podlehla Svetlaně Kuznetsovové až 7:9 ve třetím setu.

31.05.2014
Hrádek n. Nisou: Krumich a Hindová ve finále TE 3 do 12-ti let

Obě finále na mezinárodním turnaji TE 3 do 12-ti let v Hrádku n. Nisou měla české zastoupení. Mezi chlapci se do něj probojoval Martin Krumich (2002, I.ČLTK Praha), který však nedohrál utkání proti Laurentu Schroederovi z Francie 1:6 0:1 ret. Mezi dívkami o titul zabojovala Denisa Hindová (2002, I.ČLTK Praha), proti ale byla Němka Santa Strombach po setech 2:6 5:7. Výsledky.

31.05.2014
Barbora Štefková vyhrála druhý turnaj $10,000 v řadě

Formu z minulého týdne potvrdila na turnaji v izraelské Netanyi Barbora Štefková (615. WTA), která si připisuje již druhý titul v řadě z podniku s dotací $10,000. Bára během celého turnaje neztratila ani set a na konto jí přibude dalších 12 bodů. Ve finále si turnajový trojka poradila s domácí Saray Sterenbach 7:6(4) 6:3. S Rakušankou Konig navíc vyhrála i čtyřhru. Výsledky.

31.05.2014
Vendula Žižková došla do finále TE 3 dvanáctiletých ve Francii

Vendula Žižková (2002, Severočeská tenisová) si zahrála o titul na mezinárodním turnaje TE 3 do 12-ti let ve francouzském Le Passage D´Agen. Vendula ve finále nestačila na Polku Wierzbowskou 0:6 2:6. Spolu s Klárou Novákovou (2002, TK Sparta Praha) došly také do semifinále čtyřhry. Výsledky.

31.05.2014
Turnaj A st. žactva v Duchcově a na Štvanici vyhráli Jedlička a Ježková

Vítězkou áčkového turnaje v kategorii starších žákyň, který se konal na dvorcích I.ČLTK Praha, se stala Yveta Ježková (2000, TK Slavia Plzeň). Plzeňačka ve finále porazila turnajovou jedničku Adélu Josefovou (2000, TENIS-CENTRUM DTJ HK) 6:0 1:6 6:2. Výsledky.

30.05.2014
V Praze přednášely legendy. Osminásobný vítěz grandslamu Ivan Lendl a sportovní psycholog Bill Beswick

Špičkoví trenéři a zástupci akademického světa se sešli na mezinárodní odborné konferenci Mosty 2014. Ta měla podtitul „Spojení mezi teorií a praxí" a tomu odpovídalo i složení řečníků. Akci pořádala Vědecko-metodická sekce a Unie profesionálních trenérů ČOV.

28.05.2014