Český tenisový svaz

Bejlek slaví premiérový titul na okruhu WTA, čeká ji skok žebříčkem

07.02.2026

Senzační úspěch slaví na turnaji WTA 500 v Abú Zabí česká tenistka Sára Bejlek! Ač musela ve Spojených arabských emirátech nastoupit už do kvalifikace a odehrát o dva zápasy více, tak ji ani to nezastavilo. Bejlek se probojovala až do premiérového finále, v němž vyzvala světovou jedenáctku Jekatěrinu Alexandrovovou. Po vyrovnanějším prvním setu převzala otěže střetnutí a zvítězila 7:6(5), 6:1.

Dvacetiletá Sára Bejlek odehrála nejlepší turnaj své dosavadní kariéry. V Abú Zabí, kde se hrála tzv. pětistovka, přitom musela už do dvoukolové kvalifikace a v každém utkání hlavní soutěže musela bojovat proti papírově silnějším soupeřkám, které byly v žebříčku před ní.

„Když jsem šla na první zápas kvalifikace, tak jsem nad tím ani nepřemýšlela, že by to mohlo dopadnout takto. Snažila jsem se brát zápas od zápasu. A šlo to výborně! Za to jsem ráda. Ale ještě radši jsem za to, že jsem zdravá. A za to, že celý můj tým je se mnou a neskutečně mě podporuje,“ usmívala se Bejlek po utkání na tiskové konferenci.

Bejlek se jmen nezalekla. Postupně vyřadila Ashlyn Kruegerovou, Jelenu Ostapenkovou, Sonay Kartalovou a v semifinále světovou šestnáctku Claru Tausonovou, kterou udolala po necelých třech hodinách 7:5, 3:6, 7:5.

Ve finále čekala na Sáru Bejlek papírově nejtěžší soupeřka. Jedenáctá hráčka světa Jekatěrina Alexandrovová ale nebyla v utkání ve své kůži a důvodem byly problémy s ramenem, kvůli nimž si v průběhu první sady vzala pauzu na ošetření.

Přesto úvodní sada dospěla až do tiebreaku, když napřed Bejlek v devátém gemu odvrátila brejkbol a posléze ve dvanácté hře nevyužila na returnu dva setboly. Ve zkrácené hře se Alexandrovová dvakrát ujala vedení a Bejlek v obou případech získala ztracené podání zpět. Rozhodující okamžik přišel za stavu 5:5, kdy česká hráčka prolomila Rusce servis a sadu následně při vlastním podání ukončila.

Ziskem první sady dokázala hráčka pražské Sparty zlomit odpor své soupeřky, která byla ve druhém setu už jen stínem hráčky z prvního dějství. Alexandrovové se přestalo dařit na servisu, nešlo jí to na returnu a Bejlek ovládla druhý set za pouhých 29 minut v poměru 6:1.

„Je to neskutečný pocit. Jsem ráda, že mohu hrát s těmi nejlepšími a nemusím se jich bát. Trenér i spousta lidí mi říkalo, že se nemusím bát vůbec nikoho, ale člověk než dojde do toho stavu, kdy si to trochu ozkouší a zjistí, že se s nimi dá hrát, tak to chvilku trvá,“ přemítala česká tenistka. „Tím, že mám za sebou spoustu práce a že jsem se trochu trápila se zdravím v posledních letech, tak jsem ráda, že tento rok jsem zdravá a nic mě nebolí. Navíc mám za sebou neskutečný tým, jak trenéra, tak kondičáka i fyzioterapeuta a jsem ráda, jakým způsobem fungujeme všichni dohromady,“ dodala.

Sára Bejlek doposud mezi profesionálkami triumfovala pouze na antuce. Na ní získala také čtyři tituly z turnajů kategorie WTA 125, což bylo doposud její maximum. Na tvrdém povrchu v Abú Zabí však vybojovala tento týden svou nejcennější trofej, která se významně projeví na jejím pořadí ve světovém žebříčku.

Česká tenistka vstupovala do turnaje v Abú Zabí jako 101. hráčka světa. Za triumf získá celkem 524 bodů (24 je za úspěšnou kvalifikaci). Rankingem poskočí o 63 pozic na 38. místo. Tím zároveň vylepší své kariérní maximum, kterým bylo doposud 75. místo.

Foto: Getty Images / Christopher Pike

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Miami: V prvním kole úspěšná pouze Tereza Smitková, tři Češky vypadly

V prvním kole turnaje WTA v Miami končí tři české tenistky. Kateřina Siniaková nestačila na Karin Knapp, Klára Koukalová podlehla Kristině Mladenovic a Petra Cetkovská prohrála se Španělkou Badosa-Gibert. Úspěšná byla zatím pouze Tereza Smitková, která postoupila přes Vikhlyantsevu z Ruska.

25.03.2015
ITF 1 Umag: Miriam Kolodziejová vítězkou dvouhry dívek

Nejúspěšnější Češkou na juniorském turnaji ITF 1 v chorvatském Umagu byla Miriam Kolodziejová (1997, ITF 29). Na chorvatské antuce se českým juniorům příliš nedařilo. Ze čtyř startujících hráčů a pěti hráček do druhého kola postoupily pouze Kolodziejová a Novotná. Kolodziejová cestou k titulu neztratila ani set, ve finále porazila Rusku Pospelovou 6:3 6:2. Výsledky.

23.03.2015
Jan Mertl vítězem futures $15,000 ve švýcarském Taverne

Jan Mertl (1982, ATP 221) ovládl turnaj ITF futures s dotací $15,000 ve švýcarském Taverne. Turnajová jednička a nedávný daviscupový nováček potvrdil roli a po vydřeném semifinále proti Yannicku jankovitsovi 6:4 4:6 7:6(1) ve finále porazil domácího Enza Sommera 6:2 7:5. Výsledky.

23.03.2015
Viktorie Wojciková došla do finále TE 3 do 16-ti let v Trenčianských Teplicích

Do finále na mezinárodním turnaji TE 3 do 16-ti let došla Viktorie Wojciková (2001, TK SC OSTRAVA). Česká juniorka v semifinále porazila krajanku Annu Siskovou 6:0 6:2 a ve finále podlehla Srbce Neveně Sokovic 4:6 1:6. Spolu se Siskovou navíc Viktorie vyhrála čtyřhru. Výsledky.

23.03.2015
Jaroslav Pospíšil připsal v Egyptě další finálovou účast

Již počtvrté v této sezoně postoupil Jaroslav Pospíšil (1981, ATP 225) do finále turnaje ITF futures $10,000. V egyp­tském Sharm el Sheikhu tentokrát ale titul nezískal, ve finále podlehl domácímu Mohamedu Safwatovi 3:6 7:6(2) 0:5 ret. Do semifinále došel Jan Šátral, který v české bitvě podlehl 6:7 ve 3. setu Pospíšilovi. V ryze českém finále čtyřhry se radovala dvojice Jebavý, Pospíšil nad párem Salaba, Šátral. Výsledky

23.03.2015
Renata Voráčová ve finále turnaje $25,000 v Mexiku

O svůj první titul v sezoně si v mexickém Irapuatu zahrála Renata Voráčová (1983, WTA 173). Turnajová trojka si ale nakonec vítězství z turnaje s dotací $25,000 neodvezla, ve finále nestačila na Alexu Glatch 2:6 5:7. Výsledky.

23.03.2015
Lucie Kaňková vyhrála turnaj ITF 1 v Malajsii

Lucie Kaňková (2000, ITF 185) vyhrála mezinárodní turnaj dívek do 18-ti let ITF 1 v Malajsii. Jako 16. nasazená hráčka v osmifinále porazila Australanku Bains (1997, ITF 24) a ve finále další Australanku Tjandramuliu (1997, ITF 72) 6:2, 6:7(5), 2:2 scr. Lucka získala do žebříčku 150 bodů a skočí do první stovky žebříčku ITF někam k 85. místu. Výsledky.

23.03.2015
Michal Konečný došel do finále na ITF futures $10,000 v Izraeli

Do finále na ITF futures s dotací $10,000 v izraelské Herzlie došel Michal Konečný (1989, ATP 520). Svůj druhý letošní titul si však ale nakonec neodvezl, ve finále nestačil na Stefana Napolitana z Itálie 6:4 4:6 4:6. Výsledky.

21.03.2015
Berdych končí v Indian Wells na raketě Rogera Federera

Český tenista Tomáš Berdych se loučí s turnajem v Indian Wells ve čtvrtfinále. V něm nestačil na turnajovou dvojku Švýcara Rogera Federera, kterému podlehl ve dvou setech 4:6 0:6. Federer si o finále zahraje s Milosem Raonicem, který porazil Rafaela Nadala.

21.03.2015
Turnaj A st. žactva v Plzni a Mostě vyhráli Lehečka a Vašíčková

Vítězi áčkového turnaje v kategorii staršího žactva, který se konal v Plzni (chlapci) a v Mostě (dívky), se stali Jiří Lehečka (2001, TK AGROFERT Prostějov) a Adéla Vašíčková (2001, I.ČLTK Praha). Halový mistr ČR Lehečka ve finále porazil Petra Stavrovského (2001, TK Neridé) 6:3 4:6 6:4 a Vašíčková potvrdila roli nasazené jedničky po finálové výhře nad Nikolou Břečkovou (2001, Severočeská tenisová o.s.) 6:4 6:1. Výsledky Plzeň. Výsledky Most.

19.03.2015
Turnaj A dorostu na Spartě a v Rakovníku vyhráli Vrbenský a Kudelová

Vítězi předposledního halového turnaje A v kategorii dorostu se stali Michael Vrbenský (1999, TK Olymp Praha) a Martina Kudelová (1999, TK PRECHEZA Přerov). Vrbenský si ve finále na Spartě poradil s Petrem Nouzou (1998, SK HAMR, o.s.) 6:3 6:2 a Kudelová v boji nejvýše nasazených porazila Markétu Slivovou (1997, Slavoj Český Brod) 6:4 2:6 6:3. Výsledky Sparta. Výsledky Rakovník.

19.03.2015
Do čtvrtfinále v Indian Wells postoupil Berdych, po boji zdolal Rosola

Třísetovou bitvu přineslo české derby v osmifinále turnaje ATP v Indian Wells. Z postupu mezi osm nejlepších se nakonec radoval Tomáš Berdych, který po setech 6:2 4:6 6:4 zdolal Lukáše Rosola. V dalším kole vyzve česká jednička Rogera Federera.

19.03.2015
Berdycha s Rosolem čeká v osmifinále Indian Wells české derby

Tomáš Berdych porazil ve třetím kole turnaje v Indian Wells Steva Johnsona a Lukáš Rosol si poradil s Robinem Haasem. Oba čeští tenisté tak postoupili do osmifinále, kde je čeká vzájemný souboj o postup mezi osm nejlepších. V osmifinále končí Karolína Plíšková, která po setech 4:6 4:6 nestačila na Simonu Halep.

18.03.2015
Karolína Plíšková je v Indian Wells v osmifinále, Rosol ve 3. kole

Karolína Plíšková úspěšně zvládla v Indian Wells i třetí kolo, ve kterém porazila Šapnělku Garbine Muguruzu 7:5 6:4 a postoupila do osmifinále, kde ji čeká vítězka duelu Halep – Lepchenko. Do třetího kola mezi muži postoupil Lukáš Rosol, který otočil duel se Slovákem Kližanem 4:6 6:0 6:3.

16.03.2015
Sabina Machalová vyhrála juniorský turnaj ITF 4 v Trnavě

Vítězkou mezinárodního turnaje ITF 4 v Trnavě se stala Sabina Machalová (1997, ITF 1088). Česká hráčka musela projít kvalifikací, kde vyhrála dva zápasy, během celého turnaje navíc neztratila ani set a v semifinále oplatila porážku Kateřině Stloukalové z nedávného HMČR dorostenek. Ve finále Sabina smetla domácí Nikolu Dolákovou (1997, ITF 226) 6:2 6:1. Mezi chlapci došel nejdále Tadeáš Paroulek, který skončil ve čtvrtfinále. Výsledky.

16.03.2015
Patrik Rikl vyhrál ITF 4 v Bruneji

Patrik Rikl (1999, ITF 148) vyhrál juniorský turnaj kategorie ITF 4 v Bruneji. Turnajová dvojka ve finále porazil Japonce Toru Horie (ITF 116) hladce 6:0 6:1 a získla svůj druhý titul v letošní sezoně na juniorském okruhu. Výsledky.

15.03.2015
Jan Šátral vyhrál ITF futures $10,000 v Sharm el Sheikhu

Svůj druhý letošní titul si z egyptského Sharm el Sheikhu odváží Jan Šátral (ATP 373). Český tenista během turnaje neztratil ani set, ve finále si poradil s domácím Mohamedem Safwatem (ATP 266) 6:3 6:4. Výsledky.

15.03.2015
Plíšková a Šafářová jsou v Indian Wells ve třetím kole

Do třetího kola turnaje v Indian Wells postoupily dvě české hráčky. Lucie Šafářová porazila Monu Barthel 6:4 7:6(4) a Karolína Plíšková si poradila se Španělkou Arruabarrenou 6:3 7:5. Ve druhém kole naopak končí Kateřina Siniaková, Lucie Hradecká, Bára Záhlavová-Strýcová a Klára Koukalová.

15.03.2015
Hradecká a Koukalová vyhrály česko-slovenské duely a jsou ve druhém kole Indian Wells

Ke Kateřině Siniakové se v Indian Wells postupem do druhého kola připojily Lucie Hradecká a Klára Koukalová. Hradecká si po úspěšné kvalifikaci snadno poradila s Janou Čepelovou 6:3 6:1 a Koukalová porazila Danielu Hantuchovou 6:4 1:6 6:3. Jejich dalšími soupeřkami budou Eugenie Bouchard a Madison Keys.

13.03.2015
Kateřina Siniaková postoupila v Indian Wells do druhého kola

Úspěšné první kolo má za sebou na turnaji WTA v Indian Wells Kateřina Siniaková, která porazila kvalifikantku Evgenii Rodinu 6:3 6:3. Její další soupeřkou bude Svetlana Kuznetsova.

12.03.2015