Český tenisový svaz

Tenisová Extraliga 2012

06.12.2012

Ve dnech 13.-19.12. se koná Tenisová Extraliga smíšených družstev dospělých. Základní skupiny se hrají v Milovicích a v Liberci, finálové skupiny potom v Prostějově a v Přerově. Finálový duel se odehraje v Prostějově 19.12., loňské vítězství obhajuje domácí tým TK Agrofert Prostějov. Zápas o 9. místo hostí Milovice, a to 16.12. od 10:00 hod, barážové utkání s vítězem I. ligy bude v Mostě 18.12. od 10:30.

Časový rozpis

Skupina „C“ Milovice:
13.12.(10:00 hod.) LTC Pardubice – LASVIT
14.12.(10:00 hod.) TK Neridé – LASVIT
15.12.(10:00 hod.) TK Neridé – LTC Pardubice

Skupina „D“ Liberec:
13.12.(10:00 hod.) TK Spartak Jihlava – TCF PURUM Mar. Lázně
14.12.(10:00 hod.) LTK Liberec – TCF PURUM Mariánské Lázně
15.12.(10:00 hod.) LTK Liberec – TK Spartak Jihlava

Skupina „A“ Prostějov:
16.12.(10:00 hod.) TK Agrofert Prostějov – TK Sparta Praha
17.12.(10:00 hod.) TK Sparta Praha – vítěz skupiny C
18.12.(10:00 hod.) TK Agrofert Prostějov – vítěz skupiny C

Skupina „B“ Přerov:
16.12.(10:00 hod.) TK Precheza Přerov – I.ČLTK Praha
17.12.(10:00 hod.) I.ČLTK Praha – vítěz skupiny D
18.12.(10:00 hod.) TK Precheza Přerov – vítěz skupiny D

Finále:
19.12. (9:30 hod.) TK Agrofert Prostějov

Utkání o 9. místo:
16.12. (10:00 hod.) Milovice

Baráž:
18.12. (10:30) TK Most: Severočeská tenisová o.s. – poslední družstvo z Extraligy 2012

TENISOVÝ KLUB AGROFERT PROSTĚJOV

Chceme obhájit extraligový titul
Loni získal TK AGROFERT Prostějov desátý titul mistra ČR smíšených družstev, když se ale podíváme do tenisové statistiky hlouběji, je číslo šampionských titulů větší. Po premiérovém titulu v roce 1995 obhájil prostějovský klub vítězství hned v další sezoně, na základě rozhodnutí VV ČTS však byla utkání Martiny Hingisové kontumována, a v doplňkovém finále vyhrál TK Přerov ESTA. A pak už začalo týmové kralování prostějovského tenisu. Kromě jedné sezony v roce 2000, kdy vyhrála pražská Sparta, v letech 2005 a 2006 se dařilo TK NERIDÉ a dvou přestávek v letech 2001 a 2009, kdy se nejvyšší soutěž kvůli termínovým kolizím s Davisovým pohárem nehrála. V sezonách 2003 a 2004 si šel pro zlaté medaile tým TK Česká sportovní. Ale i v jeho drezu byli především tenisté a tenistky z Prostějova. Loni poprvé v historii našeho tenisu získal jeden klub všechny mistrovské týmové tituly v soutěžích družstev, TK AGROFERT Prostějov vyhrál mládežnické šampionáty – od minitenisu po dorost. Jak dopadla mistrovství České republiky letos? Prostějov získal o jedno zlato méně, tým starších žáků prohrál ve finále se Spartou. Je zatím čtyřikrát zlatý a touží po pátém mistrovském titulu.

„Chceme samozřejmě vyhrát i extraligový titul. Zlato z týmové soutěže dospělých má přece jen ze všech titulů největší mediální ohlas, mnozí obchodní partneři ho více vnímají,“ říká Petra Langrová, ředitelka tenisových projektů TK PLUS. „Loni jsme říkali, že se dá jen těžko obhájit pět mládežnických titulů, nakonec jsme letos získali čtyři zlata a jedno stříbro. A opakuji – prohra se Spartou nás opravdu nemrzela.“ Prostějovu se daří zcela přesvědčivě obhajovat pozici nejlepšího českého klubu. „Samozřejmě, máme z toho velkou radost, výsledky to jasně dokazují, a věřte, vůbec nám nevadí, že jsme jedno finále prohráli se Spartou. V ní se navíc už několik sezon prosazuje prostějovská filozofie péče o mladé talenty. Tak jako vždycky preferoval Miroslav Černošek výsledky a tituly prostějovské mládeže, je nyní management pražské Sparty nastaven na stejnou notu. V každém případě bylo pro nás i letos velice příjemné sledovat stále stejné finále na všech mistrovstvích – vždycky to byl Prostějov a S parta. Nedostaly se tam týmy I. ČLTK Praha, TK NERIDÉ, ani nikdo další,“ dodává Petra Langrová.

„Vynikající výsledky našich hráčů a hráček v Davisově poháru a ve Fed Cupu jsou zárukou, že jsme na extraligu dobře připraveni. Lucie Šafářová a P etra Kvitová budou určitě oporami našeho týmu, stejně jako Tomáš Berdych. Po zasloužených dovolených se všichni připravovali v P rostějově od začátku prosince. Kdo se objeví v našem týmu? Kvitová, Šafářová, Krejčíková a jedna hráčka z první světové desítky, Berdych, Mayer, Seppi, Hájek, Veselý, Pavlásek a jednáme ještě s hráčem ze světové třicítky,“ konstatovala před zahájením mistrovství ČR smíšených družstev Česká spořitelna tenisová extraliga Petra Langrová.

Složení: Berdych Tomáš, Philipp Kohlschreiber, Mayer Florian, Seppi Andreas, Nieminen Jarkko, Pospíšil Václav, Hájek Jan, Veselý Jiří, Pavlásek Adam, Radwanská Agnieszka, Kvitová Petra, Šafářová Lucie, Cetkovská Petra, Krejčíková Barbora, Smitková Tereza.

TENISOVÝ KLUB PRECHEZA PŘEROV

Tenisový klub Přerov má dlouholetou tradici. Již v roce 1899 vznikla v Přerově první tenisová společnost.
V roce 1970 se družstvo probojovalo poprvé do nejvyšší celostátní soutěže - 1. ligy. Oporou družstva v té době byli hráči Ing. Dušan Netopil, Jiří Bártek, Jaroslav Fabeš, Zdena Novotná, Alena Kopečková, Hana Kremlová, Míla Kultová a Ivana Havlová. Do družstva byli postupně zařazováni mladí hráči Petr Huťka, Vlastimil Melka, Mirka Bendlová, Hana Kopečková, Dušan Kulhaj, Jaroslav Navrátil, Miroslav Lacek a Marcela Skuherská. V roce 1979 se po F. Šáškovi na další nesporně nejúspěšnější období ujímá trenérství Petr Huťka. V roce 1982 se družstvo stává poprvé mistrem ČSSR, zásluhou hráčů Jaroslava Navrátila, Vlastimila Melky, Libora Pimka, Ivo Hanuše, Hany Kopečkové a Hany Fukárkové spolu s trenérem Petrem Huťkou a vedoucím družstva Ing. Jaroslavem Pimkem. V roce 1988 se stává družstvo již pošesté mistrem republiky. Do podvědomí přerovského tenisu se dostává „čtveřice mušketýrů s raketou“ - Jarda Navrátil, Libor Pimek, Karel Nováček a Richard Vogel, spolu s Janou Novotnou, Hanou Fukárkovou, Janou Pospíšilovou, Petrou Langrovou a trenéry Petrem Huťkou a Vlastimilem Melkou. Po tomto velmi úspěšném období přichází generace tenistů jako jsou Ctislav Doseděl,Tomáš Zdražila, Tomáš Krupa, René Hanák, Eva Martincová, Kateřina Kroupová, Adriana Gerši a další. Vrcholem tohoto období je získání prvního titulu Mistra ČR smíšených družstev dospělých v roce 1993. V letech 2007, 2008 a 2010 se našemu družstvu v extralize podařilo získat stříbrné medaile. V roce 2011 naše družstvo skončilo třetí. V těchto letech klub nejvíce proslavil DC reprezentant Lukáš Rosol, Pavel Šnobel, Jaroslav Pospíšil, Zuzka Ondrášková, Renata Voráčová, Tereza Hladíková, Simona Dobrá, Jiří Školoudík a další. V letošním roce naše družstvo nastoupí ve složení Lukáš Rosol, Jiří Školoudík, Magdalena Rybáriková, Renata Voráčová, Pernila Mendesová, Tereza Hladíková, Dominik Hrbatý, Denis Istomin, Igor Sijsling, Rudolf Siwy a další.

Mládež
Náš klub se odjakživa snažil pracovat s mládeží, v dnešní době tenisová školička Huťka & Doseděl má v kádru 70 dětí od 4 do 10 let. Nábory nových talentovaných dětí provádíme pravidelně 3 krát do roka a je rok od roku těžší zísvávat nové nadějné mladé tenisty. V kategoriích od ml.žáků po dospělé pracuje TK PRECHEZA Přerov s celkem 111 hráči a hráčkami, pod vedením trenérů Pavel Huťka, Petr Huťka jun., Vlastimil Melka, Marek Neruda a Marek Šubrt. Je stále těžší a těžší získávat peněžní prostředky na tuto činnost s mládeží. Touto cestou bychom chtěli poděkovat Olomouckému kraji, městu Přerov a všem našim partnerům za podporu.

Složení: Denis Istomin, Igor Sijsling, Copil Marius, Lukáš Rosol, Jiří Školoudík, Rudolf Siwy, Dominik Hrbatý, Rybáriková Magdalena, Renata Voráčová, Hladíková Tereza, Ondrášková Zuzana, Dobrá Simona, Pernila Mendesová.

TENISOVÝ KLUB I. ČESKÝ LAWN-TENIS KLUB PRAHA

Extraligový tým I. ČLTK Praha, klubu, který byl založen v roce 1893, má určitě nejbohatší tradici ze všech účastníků letošní ligové soutěže. Ve své historii získal velké množství ligových titulů, ať už pod totalitními názvy Motorlet Praha a TJ Dopravní podnik Praha nebo pod předválečným a po listopadu 1989 opět historicky správným názvem I. ČLTK Praha. I jména, která se pod tyto tituly podepsala jsou současně legendami historie československého a českého tenisu.

Jmenujme alespoň ta nejznámější: Jaroslav Drobný, Jan Kodeš, Jiří Javorský, Pavel Korda, Pavel Složil, Pavel Huťka, Martin Damm, Daniel Vacek, David Rikl, Milan Šrejber, Věra Pužejová-Suková, Vlasta Kodešová-Vopičková, Jitka Hořčičková- Volavková, Marie Neumanová, Míla Holubová, Denisa Chládková a další.

Loňský finalista opět se dvěma zahraničními hráči světové stovky ATP a dvěma domácími členy vítězných týmů Fed Cupu a Davis Cupu Lucií Hradeckou a Ivem Minářem, doplněný o další kvalitní domácí hráče, bude do extraligy 2012 vstupovat opět s vysokými ambicemi.

Složení týmu I.ČLTK Praha pro rok 2012: Jürgen Melzer, Gilles Müller, Philipp Petzschner, Jan Mertl, Ivo Minář, Jan Hernych, Roman Jebavý, Jan Šátral, Robin Staněk, Vrňák Lukáš, Marek Routa, Lucie Hradecká, Iveta Benešová, Michaela Krajicek, Kramperová Kateřina, Karolína Plíšková, Kristýna Plíšková.

TENISOVÝ KLUB TK SPARTA PRAHA

TK Sparta Praha se hrdě hlásí ke své hráčské minulosti a zodpovědně přistupuje ke své budoucnosti. V klubu se zrodila řada tenisových osobností, které psaly historii a slávu českého tenisu. Tenisové Sparta má společně s Českou sportovní a TK plus jednotný vrcholový management, který vytváří jedinečné podmínky pro talentované hráče a neustále systematicky pracuje na rozšíření počtu Sparťanů v Síni světového tenisové slávy v Newportu.

Klub pokrývá všechny vývojové fáze závodního hráče, nabízí profesionální trenéry, komplexní fyzickou přípravu a regeneraci.
V létě je k dispozici 18 kurtů (12 antuka + 3 pevný povrch + 3 pevná hala) a v zimě celkem 9 kurtů s pevným povrchem.
Mezi zajímavé akce, které se na Spartě v roce 2012 uskutečnily, můžeme zařadit například již 3. ročník Sparta Prague Open – mezinárodní turnaj žen s dotací 100.000$ a exhibicí Ivana Lendla s Jiřím Novákem, Moravia Steel Sparta Cup - ITF 18&U, Eurovia Sparta Cup Praha - Tennis Europe 14&U nebo nově ITF Men´s Circuit 15.000 USD nebo ITF Women´s Circuit 10.000 USD.

Během své historie Sparta získala 9 titulů extraligy a vždy se v této prestižní soutěži řadila mezi přední týmy. „Minulý rok jsme v Prostějově obhájili třetí místo z předešlého ročníku. Oporou našeho prověřeného týmu bude opět Radek Štěpánek a věřím, že se nám podaří dosáhnout přinejmenším stejného úspěchu jako v roce 2011,“ uvedl Petr Luxa, kapitán týmu a sportovní ředitel Sparty. Motto klubu zní: „Mimořádným úspěchům předchází mimořádná příprava.“

Složení: Martin Kližan, Radek Štěpánek, Ivan Dodig, Marek Michalička, Michal Konečný, František Čermák, Lukáš Dlouhý, Bohdan Ulihrach, Tomáš Papík, Klára Zakopalová, Barbora Záhlavová Strýcová, Kateřina Vaňková

TENISOVÝ KLUB LASVIT

Milí tenisté, vážení diváci a všichni příznivci tenisu,

nejprve mi dovolte představit vám nový extraligový tenisový klub LASVIT, který vznikl propojením klubů TK Milten Milovice a TK Olymp – Orel Praha. Tyto dva kluby fungují na všech úrovních jako samostatné, spolupracující subjekty. Na základě doposud získaných zkušeností jsme se rozhodli vybudovat společný, silný extraligový klub, který tvoří vybraní čeští a zahraniční hráči z žebříčku ATP a WTA. Věříme, že právě tímto propojením jak hráčským, tak i finančním, vznikne konkurce-schopný tým, který se může ucházet o nejvyšší příčky v české tenisové Extralize. V užším grémiu klubu jsou vedle mě i Vojtěch Flégl a Vladimír Macháček. Velice rád vás všechny vítám v našem sportovním areálu MILTEN SPORT CENTER. Jsem potěšen, že náš klub dostal důvěru od Asociace extraligových klubů a může v letošním roce uspořádat základní skupinu tenisové Extraligy.

Věřím, že všichni, kdo navštíví náš areál, budou spokojeni, jak po organizační, tak po sportovní stránce. Přeji vám všem příjemné sportovní zážitky.

Leo Jakimič
President klubu

Složení: Cedrik-Marcel Stebe, Gojowczyk Peter, Vagnozzi Simone, Minář Jan, Lustig Daniel, Škoch David, Martic Petra, Sevastova Anastazia, Záhlavová Sandra, Uhlířová Vladimíra.

TENISOVÝ KLUB LTC PARDUBICE

LTC Pardubice patří k nejstarším klubům v České republice Klub byl založen v roce 1922 a od roku 1924 sídlí na tenisových dvorcích Pod zámkem. V současné době tvoří areál celkem 11 antukových dvorců, 1 betonový a 1 dvorec v kryté hale.

Hned od počátku se klub aktivně zapojil do tenisového hnutí v rámci celé republiky. Ne náhodou bylo již v roce 1926 přiděleno LTC pořádání Mistrovství ČR dorostu v tenise a letos už proběhl neuvěřitelný 85. ročník Pardubické juniorky.

I v dnešní době, kdy je možnost hrát juniorské turnaje po celém světě, vítězství v Pardubicích stále platí za velké vítězství. Významný rozvoj klubu v posledních letech umožnilo především navázání nových kontaktů s pardubickými firmami, které měly zájem na podpoře nejen tenisu LTC, ale i tenisu v rámci celé České republiky. Generálním partnerem LTC se tak stala společnost Enteria Pardubice a.s., která společně s ostatními partnery podporuje nejenom Pardubickou juniorku, ale i ostatní činnost v rámci klubu. LTC se tak jednoznačně stal nejúspěšnějším klubem ve východních Čechách, což se projevuje nejen na poli sportovním.

Družstvo LTC již několik let úspěšně působí v extralize, když debut si odbylo v roce 2007. V roce 2006 se totiž konečně po několika účastích ve finále 1. ligy probojovalo mezi tenisovou elitu. Mužstvo se opíralo o své odchovance D. Nováka, M. Vacka, P. Kunce a Z. Zálabskou a v tomto trendu LTC stále pokračuje. V loňském roce tým LTC obsadil dělené 7.-8. místo, což bylo vzhledem ke konkurenci považováno za úspěch. V Liberci se hrál vynikající tenis a nemalou měrou k němu přispěli i hráči a hráčky LTC.

Mužstvo cítí podporu celého klubu, který mu pro přípravu vytvořil výborné podmínky, takže se bude snažit obhájit své loňské pozice a potěšit tak pardubické příznivce tenisu.

Složení: Lorenzi Paolo, Bedene Aljaz, Ciric Nikola, Martin Andrej, Lustyk Jakub, Novák David, Beneš Petr, Vik Robin, Buzarnescu Mihaela, Skočdopolová Zálabská Zuzana, Hynková Petra

TENISOVÝ KLUB TK SPARTAK JIHLAVA

TK Spartak Jihlava je klubem s dlouholetou tradicí v práci s mládeží, pořádání celostátních turnajů, včetně Mistrovství ČR a úspěšnou účastí v soutěžích družstev i jednotlivců. V Extralize startoval už v letech 1992-1995 a od roku 2000 je jejím stálým členem. Nejúspěšnější byl v roce 1994, kdy tým ve složení J. Bulant, P. Kovačka, Z. Novák, M. Miškolci, L. Němečková a J. Dubcová celou Extraligu vyhrál a stal se Mistrem ČR. V roce 2004 postoupila mládežnická družstva TK Spartak ve všech věkových kategoriích do finálových turnajů Mistrovství družstev ČR. Vynikajících výsledků dosahovali hráči rovněž v kategoriích jednotlivců. Mistry republiky ve dvouhře dospělých se stali: J. Bulant (2x), H. Šromová, M. Nekvapilová, I. Gerlová (4x), v mládežnických kategoriích pak A. Berková a odchovankyně K. Roučková. Nejúspěšnějším hráčem v historii klubu je Leoš Friedl, který vyhrál 16 ATP turnajů ve čtyřhře, v roce 2005 byl členem DC družstva ČR a v roce 2001 se stal wimbledonským vítězem společně s D. Hantuchovou. V současnosti je naší prioritou záchrana v extraligové soutěži a v dlouhodobém horizontu systematická práce s mladými talenty, kterou bychom navázali na úspěšná období z minulých let.

V kádru letošního ročníku Extraligy dospělých za TK Spartak Jihlava nastoupí: E. Roger-Vaselin, B. Westerhof, A. Sikora, R. Bulant, L. Friedl, K. Vesecký, R. Hůda, K. Vondráček, Ch. Kas, S. Foretz Gacon, I. Gerlová, M. Gerlová.

TENISOVÝ KLUB LTK LIBEREC

Ročník extraligy 2011 byl pro liberecký tenis premiérový. S ohledem na to, že jedna z kvalifikačních skupin se hrála v Liberci, představovala extraliga skutečný tenisový svátek pro celý region, kdy zápasy domácího mužstva každodenně shlédlo okolo 300 diváků. Úspěch jsme zaznamenali i po sportovní stránce, když se nám podařilo naši skupinu vyhrát a postoupit mezi absolutní českou tenisovou špičku.

Na tyto úspěchy chce LTK navázat i v letošním ročníku, kdy nám na základě pozitivních zkušeností z loňského roku bylo opět svěřeno pořadatelství jedné z kvalifikačních skupin. Co se týká sportovních cílů, leží laťka z roku 2011 vysoko, ale chtěli bychom ji zdolat a postoupit do závěrečných bojů. Ročník 2012 byl z pohledu hráčů, připravujících se v Liberci, negativně poznamenán častými zraněními, opakovaně pronásledujícími zejména jednu z opor týmu Romana Vögeliho, který se s největší pravděpodobností letošního ročníku nezúčastní. Z českých hráčů se budeme opírat o výkony Michala Schmida a Lubomíra Majšajdra, který je vysloveně týmový hráč a loni podal v extralize vynikající výkony. V záloze pak budou mladé naděje (Kunčík, Vaculík, Prokop) a zkušený Cakl. Hlavní hvězdou celého týmu bude německý davis-cupový reprezentant Benjamin Becker (65. místo ATP) , který posílí z loňska osvědčené rakouské reprezentační duo Andreas Haider-Maurer (113. místo ATP) a Patricie Achleitner-Mayer (167. místo WTA). Posilou určitě bude i Alexandra Cadantu (90. místo WTA), ženské trio pak doplní Petra Krejsová.

Jsme přesvědčeni, že vytvoříme kompaktní tým, který bude vzorem pro nastupující tenisovou generaci z libereckého regionu.

Složení: Benjamin Becker, Andreas Haider-Maurer, Michal Schmid, Lubomír Majšajdr, Kunčík, Vaculík, Prokop, Cakl, Pironkova Tsvetana, Patricie Achleitner-Mayer, Alexandra Cadantu, Petra Krejsová

TENISOVÝ KLUB NERIDÉ

Naše extraligové družstvo zůstává už po několik let téměř v nezměněnné sestavě. Hlavní oporou mužské části družstva zůstává polský daviscupový reprezentant Lukasz Kubot, kterému se Praha stala druhým domovem i díky jeho spolupráci s bývalými i současnými trenéry našeho klubu. Dále již několikátý rok budou naše barvy reprezentovat slovák Karol Beck, Dušan Lojda, Theodor Devoty a nestárnoucí Tomáš Zíb. Nově nás posílí Jaroslav Pospíšil. Do dámské části našeho družstva se po roce vrací švédská fedcupová reprezentantka Sofia Arvidsson. Dále letošní stříbrná deblistka z olympijských her a osmifinalistka US Open Andrea Hlaváčková, Eva Birnerová a loňská česká nejlepší juniorka Denisa Allertová.

Po loňském 5.-6. místě jsme byli nasazeni ve skupině konané v Milovicích, ve které budeme bojovat s domácími Milovicemi a Pardubicemi o postup do prostějovské finálové skupiny, kde by nás případně čekal loňský mistr Prostějov a velmi silná Sparta. Los tedy není příliš příznivý, ale naše družstvo má svou sílu a bude bojovat nejen o postup do finálové skupiny, ale popere se i o některou z medailí.

Složení: Lukasz Kubot, Karol Beck, Dušan Lojda, Theodor Devoty, Tomáš Zíb, Jaroslav Pospíšil, Filip Brtnický, Sofia Arvidsson, Andrea Hlaváčková, Eva Birnerová, Denisa Allertová

TENISOVÝ KLUB TCF PURUM MARIÁNSKÉ LÁZNĚ

Tenisové dvorce v Anglické ulici byly založeny v roce 1935. V době válečných let, kdy Mariánské Lázně sloužily jako místo pro rehabilitaci příslušníků německé armády, se zde tenis téměř nehrál. V poválečných letech byly značně zdevastované dvorce postupně obnovovány. Závodní tenis se začal hrát díky několika nadšencům.

Zpočátku klub fungoval pod hlavičkou TJ Slovan Mariánské Lázně a po dalším vývoji pod názvem TC Fontána, jehož generálním partnerem je v současné době společnost PURUM s.r.o.

V roce 1967 byl v Mariánských Lázních poprvé uspořádán na dvorcích tenisového klubu TC FONTÁNA známý Galeův pohár, který měli možnost vidět fandové tenisu na zdejších dvorcích naposledy v roce 2004 v novější podobě jako VALERIO/ GALEA CUP. Svou sportovní kariéru zde začínalo mnoho našich i zahraničních tenistů. Za naše tenisty můžeme jmenovat například I. Janovského, T. Šmída, P. Složila a zejména Ivana Lendla, ale také Tomáše Berdycha. Ze zahraničních účastníků to byli Ital Panatta, Jugoslávec Franulovič, Maďar Tároczy, Polák Fibak a mnoho dalších v budoucnu kvalitních tenistů.

Tenisový klub se v současném období soustředil kromě sportovní činnosti stávajících kategorií zejména na sportovní výchovu mládeže, jako potenciálu pro budoucí závodní činnost (kategorie minižáci a kategorie předžáci).

Tenisové extraligy, nejvyšší soutěže smíšených družstev České republiky v tenisu se účastní současný tenisový klub TCF PURUM Mariánské Lázně pravidelně od roku 2002.

Složení: F. Cipolla, U. Ignatik, F. Nielsen, I. Klec, L. Salaba, D. Bolf, F. Polánka, S. Česal, M. Faust, M. Elgin, M. Holenda, M. Camerin, A. Laurendon, J. Malečková, B. Michálková, M. Paštiková, B. Nováčková.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Dívky do 14-ti let jsou vítězkami Winter Cupu 2018

Družstvo dívek do 14-ti let ve složení Linda Nosková, Barbora Palicová a Linda Fruhvirtová vyhrálo halové mistrovství Evropy družstev – Winter Cup 2018 v Rakovníku. Český tým pod vedením kapitána Daniela Filja ve finále porazil Rusko 2:1. Družstvo chlapců do 14-ti let skončilo na 6. místě. Družstvo dívek do 16-ti let skončilo na 5. místě. Chlapci do 16-ti let se do finálové části soutěže neprobojovali. Výsledky.

18.02.2018
Domluvte si včas hostování, soutěže družstev se blíží

Blíží se letní tenisová sezóna a s ní soutěže družstev. Pokud chcete hrát soutěže družstev a váš mateřský klub nesestaví družstvo nebo naopak s vámi do družstva nepočítá, můžete využít možnost zahrát si družstva v jiném klubu. K tomu je potřeba si domluvit hostování. Hráč může hostovat maximálně do dvou věkových kategorií. Např. mladší žák ze Sparty může hostovat v kategorii ml. žáků do Prostějova a v kategorii st. žáků do Přerova. Hostování platí pouze pro aktuální sezónu a hráč je stále hráčem svého mateřského klubu.

13.02.2018
Češky do 12-ti let halovými Mistryněmi Evropy družstev

Český tým dívek do 12-ti let ve složení Brenda Fruhvirtová, Nikola Bartůňková a Sára Bejlek ovládl Winter Cup 2018, tedy halové Mistrovství Evropy družstev. V britském Sunderlandu Češky porazily Rakousko, Polsko a Velkou Británii bez ztráty bodu. Výsledky.

11.02.2018
Češi do 12-ti let halovými Mistry Evropy družstev

Finálovou skupinu Winter Cupu 2018 do 12-ti let ovládl český tým. Ve Vésce české trio ve složení Petr Brunclík, Maxim Mrva a Vojtěch Valeš porazilo týmy Portugalska 3:0, Velké Británie 2:1 a Itálie 3:0. Výsledky.

11.02.2018
Fed Cup: Češky porazily Švýcarsko a postupují do semifinále

České tenistky si v letošním ročníku Fed Cupu opět zahrají semifinále. Na domácí půdě porazily výběr Švýcarska, když jim k postupu stačily tři dvouhry. Rozhodující bod přidala Petra Kvitová, která porazila švýcarskou jedničku Belindu Benčič 6:2 6:4.

11.02.2018
Tereza Smitková vítězkou turnaje $25,000 v Loughborough

Tereza Smitková (WTA 256) ovládla halový turnaj žen s dotací $25,000 v Lou­ghborough (GBR). Tereza ve druhém kole vyřadila turnajovou jedničku Bibiane Schoofs (WTA 182) 7:5 6:1, ve finále potom porazila Conny Perrin (WTA 196) ze Švýcarska 6:3 6:2 a připsala si 50 bodů do žebříčku WTA. Spolu se Chantal Škamlovou došla Tereza do semifinále čtyřhry. Výsledky.

11.02.2018
Jaroslav Pospíšil došel do finále turnaje $15,000 v Sharm El Sheikhu

O titul si na turnaji s dotací $15,000 v egyptském Sharm El Sheikhu zahrál Jaroslav Pospíšil (ATP 679). Ve finále nestačil na Itala Gianluigiho Quinziho (ATP 308) 2:6 4:6. V semifinále skončil David Poljak, který podlehl Italovi 3:6 1:6. Výsledky.

11.02.2018
FEDCUP: Češky vedou nad Švýcarkami 2:0

České tenistky vedou po prvním hracím dnu utkání 1. kola Světové skupiny Fed Cupu nad Švýcarskem 2:0. V úvodním duelu domácí jednička Petra Kvitová porazila v pražské O2 areně švýcarskou dvojku Viktoriji Golubic 6:2, 1:6, 6:3. Druhý bod přidala Barbora Strýcová, která porazila švýcarskou jedničku Belindu Bencic 6:2, 6:4.

11.02.2018
OPTIM TOUR 2018: V Milovicích vyhrála Křížová

Kateřina Křížová (TK Neridé) ve finále porazila kvalifikantku Katherine Barnes po setech 5:7,6:0,6:3 a vyhrála tak druhý halový turnaj žen pořádaný v rámci Optim Tour 2018. "Výsledky:http://cztenis.cz/…718/vysledky.

07.02.2018
Halové misrovství ČR mladšího žactva vyhráli Brunclík a Bartůňková

Halové mistrovství ČR jednotlivců v kategorii mladších žáků konané v Jablonci nad Nisou vyhrál nejvýše nasazený Petr Brunclík (2006, TK Sparta Praha), který ve finále porazil o rok mladšího Maxima Mrvu (2007, TK AGROFERT Prostějov) 6:0, 6:2. Ve čtyřhře zvítězil pár Brunclík / Frömmel. Halové mistrovství ČR jednotlivců v kategorii mladších žákyň hrané na TK Sparta Praha vyhrála Nikola Bartůňková (2006, I.ČLTK Praha), která ve finále porazila Viktorii Starečkovou (2006, TK Sparta Praha) 6:1, 6:1. Čtyřhru vyhrál pár Bartůňková / Bejlek. Výsledky: chlapci, dívky.

07.02.2018
Winter Cup 16&U: Češky ovládly kvalifikační skupinu

Tým dívek ve složení Darja Viďmanová, Kristýna Lavičková a Klára Nováková vyhrály v holandském Bergenu kvalifikační skupinu Winter Cupu do 16-ti let. Zajistily si tak postup do finále, které se bude konat 16.-18. února v ruské Kazani. Junioři skončili na čtvrtém místě a do finále tak nepostoupili. Výsledky.

06.02.2018
Petra Kvitová ovládla turnaj WTA v Petrohradu

Naprosto suverénně zvládla Petra Kvitová finále na turnaji WTA v Petrohradu. Česká tenistka smetla Kristinu Mladenovic 6:1 6:2 a slaví svůj 21. titul v kariéře, druhý od zranění levé ruky v prosinci 2016.

04.02.2018
Nicod a Kubíková vyhráli mezinárodní turnaj TE U14 v Milovicích

Jakub Nicod (2004, TK Start Praha-Topolka) vyhrál mezinárodní turnaj hráčů do 14-ti let Tennis Europe v Milovicích, když ve finále porazil kvalifikanta Apltauera (2004, TK Sparta Praha) 6:3, 6:3. Mezi dívkami zvítězila Patricie Kubíková (2004, TK Sparta Praha), která ve finále porazil Rusku Fedorovu 3:6, 7:6(2), 6:4. Čtyřhru vyhráli Nicod s Polákem Pieczkowskim a Klimovičová s Křenkovou. Výsledky.

31.01.2018
Linda Nosková došla do finále TE 1 ve francouzském Tarbes

Česká juniorka Linda Nosková (2004, TK Na Dolině) si zahrála o titul ve dvouhře na prestižním turnaji do 14-ti let ve francouzském Tarbes. Turnajová sedmička ve finále nestačila na Alexandru Ealu z Filipín 7:5 3:6 6:7(7). Spolu s Lindou Fruhvirtovou ovládly čtyřhru. Mezi chlapci došel do semifinále Matthew William Donald. Výsledky.

31.01.2018
Jesika Malečková vyhrála turnaj $15,000 ve Stuttgartu

Jesika Malečková (WTA 307) se stala vítězkou turnaje žen $15,000 v německém Stuttgartu. Jesika prošla celým turnajem hladce bez ztráty setu, v prvním kole vyřadila klubovou spoluhráčku Johanu Markovou, v dalším Kateřinu Vaňkovou a ve finále si poradila s Ekaterinou Kazionovou z Ruska 6:2 6:0. S Petrou Krejsovou došly také do finále čtyřhry. Výsledky.

28.01.2018
Winter Cup 12&U: Oba české týmy postupují z kvalifikace

Chlapci i dívky do 12-ti let úspěšně prošli kvalifikací Winter Cupu 2018. V Hrádku nad Nisou Češi ve složení Brunclík, Valeš a F. Horák porazili Polsko a Belgii. Češky si v Rakovníku poradily se Slovenskem, Belgií a Maďarskem, a to ve složení Fruhvirtová, Bartůňková a Bejlek. Finálové skupiny se odehrají 9.-11. února 2018. Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

28.01.2018
Čtyřhru chlapců i dívek na ITF4 v Praze vyhrály české páry

Od pondělí 22. ledna se na pražské Štvanici konal mezinárodní turnaj ITF Grade 4 hráčů a hráček do 18-ti let. Vítězi dvouher se stali Slovák Minárik (2001, ITF 581) a Italka Pigato (2003, ITF 419). Ve čtyřhře byli úspěšní výhradně Češi. Titul ve čtyřhře chlapců získali Pleva s Barnatem, ve čtyřhře dívek Šebestová s Kadlecovou. Výsledky.

28.01.2018
LIVESCORE: Mezinárodní turnaj juniorů ITF4 na Štvanici

Od pondělí 22. ledna se hraje v Praze na Štvanici mezinárodní turnaj hráčů a hráček do 18-ti let okruhu ITF Grade 4. Aktuální stavy jednotlivých zápasů dvouher i čtyřher (po gemech) můžete sledovat na LIVESCORE nebo přímo v aplikaci Resultina, která je ke stažení v Appstoru a Google Play Storu. Výsledky a program dne. LIVESCORE.

22.01.2018
Turnaj ITF1 ve Vestci vyhráli Wassermann a Timofeeva

Nejvyšší mezinárodní turnaj juniorů do 18-ti let hraný na území ČR konaný ve Vestci u Prahy vyhrál Holanďan Deney Wassermann, který ve finále dvouhry chlapců porazil Rusa Savriyan Danilova 6:3, 7:6(5). Ve finále dvouhry dívek porazila nenasazená Ruska Maria Timofeeva Italku Eleonoru Molinaro 2:6, 6:3, 6:3. Čtyřhry chlapců vyhráli Bovy a Mikula, čtyřhru dívek Kanapatskaya a Selekhmeteva. Z českých hráčů nejdále došel Jiří Lehečka do semifinále dvouhry chlapů a Kristýna Lavičková do finále čtyřhry dívek. Výsledky. Fotogalerie.

21.01.2018
Lehečka ve Vestci došel do semifinále, Lavičková titul ve čtyřhře nezískala

Mezinárodní turnaj hráčů do 18-ti let ITF Grade 1 ve Vestci u Prahy měl ve finále české zastoupení pouze v soutěži čtyřhry dívek. Kristýna Lavičková (2002, ITF 146) spolu se Slovenkou Ninou Stankovskou (2002, ITF 191) došly do finále čtyřhry dívek, kde nestačily na bělorusko-ruský pár Kanapatskaya/Se­lekhmeteva 6:2, 4:6, 3:10. Ve dvouhře nejdále došel Jiří Lehečka (2001, ITF 77), který až v semifinále nestačil na Rusa Danilova 3:6, 4:6. Výsledky. Fotogalerie.

21.01.2018
Denisa Allertová je v osmifinále Australian Open

Poprvé v kariéře si Denisa Allertová zahraje osmifinále grandslamového turnaje. V Melbourne ve třetím kole porazila Polku Magdu Linette 6:1 6:4 a ve čtvrtém kole ji čeká turnajová čtyřka Elina Svitolina. Ta ve druhém kole vyřadila Kateřinu Siniakovou.

19.01.2018
Čtyři Češky jsou v Melbourne ve třetím kole, Šafářová vyzve Plíškovou

Českým tenistkám se v Austrálii daří, čtyři z nich se probojovaly do třetího prvního grandslamu sezony. To nabídne český souboj mezi Lucií Šafářovou a Karolínou Plíškovou. Barboru Strýcovou čeká Američanka Pera, která do hlavní soutěže postoupila jako lucky loser, a Denisa Allertová změří síly s Polkou Linette.

18.01.2018
Siniaková a Allertová jsou ve druhém kole Australian Open

První hrací den Australian Open 2018 byl pro české tenistky úspěšný, do druhého kola postoupily Kateřina Siniaková (WTA 59) a Denisa Allertová (WTA 130). Siniaková porazila Marii Sakkari (WTA 55) 6:2 6:7(5) 6:4 a kvalifikantka Allertová smetla Fracouzku Parmentier (WTA 82) 6:3 6:0. V úterý zasaáhne do hry dalších devět Čechů včetně Karolíny Plíškové a Tomáše Berdycha. Na programu je také český duel mezi Veselým a Šafránkem.

15.01.2018
Kubík a Palicová vyhráli TE 2 do 16-ti let v Milovicích

Kristián Kubík (2002) a Barbora Palicová (2004) se stali vítězi mezinárodního turnaje šestnáctiletých TE 2 v Milovicích. Kubík v českém finále porazil Daniela Siniakova (2003) 6:3 6:3 a Palicová si poradila s Polkou Piestrzynskou 6:1 6:4. Výsledky.

15.01.2018
Jiří Lehečka došel do finále ITF 2 ve slovenském Senci

Tradiční juniorský turnaj kategorie ITF 2 v Senci na Slovensku se z českých hráčů letos nejvíce vydařil Jiřímu Lehečkovi (2001, ITF 111), který došel do finále dvouhry. Titul nakonec slavil Pavel Shumeiko z Ukrajiny (ITF 180) po setech 6:4 6:2. Mezi dívkami se do semifinále probojovala Kristýna Lavičková (2002, ITF 182), která nestačila na pozdější vítězku Darii Snigur (UKR, ITF 119) 6:4 4:6 6:7(4). Výsledky.

15.01.2018
Miriam Kolodziejová si v Antalyi $15,000 zahrála o titul

V loňském roce si Miriam Kolodziejová (WTA 371) připsala tři tituly na ženském okruhu ITF, letos si hned na svém prvním turnaji zahrála o další. V turecké Antalyi došla do finále, kde nestačila na Andreeu Roscu z Rumunska (WTA 574) 6:7(6) 4:6. Výsledky.

15.01.2018
Ve Vestci u Prahy začal mezinárodní turnaj juniorů

V pondělí 15. ledna začala ve Vestci u Prahy hlavní soutěž mezinárodního turnaje ITF Grade 1 hráčů do 18-ti let – RPM Junior Open 2018. V hlavní soutěži startuje 10 českých hráčů a 8 českých dívek. Výsledky.

15.01.2018
Australian Open: Šafránek a Allertová postoupili z kvalifikace

Václav Šafránek a Denisa Allertová úspěšně prošli kvalifikací na Australian Open 2018. Šafránek si postupně poradil s Olivem, Whittingtonem a Collarinim. Allertová vyřadila Zhao, Kostovou a Collins. Los hlavní soutěže potom zařídil český souboj Veselý – Šafránek. Allertovou čeká Francouzka Parmentier.

14.01.2018
Jan Mertl Vyhrál halové MČR můžů 2018 v Plzni

Jan Mertl (1982, ATP 472) vyhrál halové mistrovství ČR v kategorii mužů které se koná již tradičně na začátku ledna v Plzni. Mertl ve finále porazil Matěje Vocela (1997, ATP 883) 6:3, 6:3. Čtyřhru vyhráli Vocel s Gengelem. Výsledky.

13.01.2018
OPTIM TOUR 2018: Linda Fruhvirtová vyhrála turnaj žen na Mělníku

Obrovský zájem o tento turnaj dokumentuje to, že ještě 25 náhradnic se nedostalo do soutěže. Spousta zajímavých zápasů, vyrovnané startovní pole a jedna vycházející hvězdička našeho tenisu. Linda Fruhvirtová ze Sparty Praha, narozená v roce 2005 se stala nejmladší vítězkou turnajů Optim Tour za 14 let, co se u nás pořádají. Výsledky.

09.01.2018
LIVESCORE: Halové mistrovství ČR mužů v Plzni

Od úterý 9. ledna se v Plzni koná Halové mistrovství ČR mužů – Memoriál Jana Záhlavy – s dotací 140 tis. Kč. Nejvýše nasazeným hráčem je Jan Mertl (1982, ATP 472). Loňský vítěz dvouhry: Lukáš Rosol, čtyřhry: Jebavý, Hernych. Výsledky. Livescore.

08.01.2018
Kateřina Siniaková prohrála ve finále v Shenzhenu s Halep, titul neobhájila

Kateřině Siniakové se titul v čínském Shenzhenu obhájit nepodařilo. Ve finále podlehla turnajová šestka Simoně Halep 1:6 6:2 0:6. Utkání bylo kvůli dešti několikrát přerušeno a dohráváno v hale. Siniaková ve čtvrtfinále vyřadila krajanku kristýnu Plíškovou a v semifinále zdolala Marii Sharapovovou. Spolu s Barborou Krejčíkovou došla Katka i do finále čtyřhry, kde nestačily na pár Begu, Halep.

07.01.2018
Přestup je potřeba vyřídit do 31. ledna včetně platby

Přestupy startují každou sezónu od 1. listopadu a končí 31. ledna. Vše probíhá přes informační systém ČTS, kde si hráč vytvoří žádost o přestup. Žádost dorazí mateřskému klubu, který může žádost schválit nebo odmítnout. Pokud mateřský klub na žádost nereaguje, pak to vlastně znamená odmítnutí přestupu. V případě, že žádost schválí mateřský klub, putuje novému klubu. Pokud žádost schválí i nový klub, je žádost vyřízena a všem účastníkům (hráč, mateřský klub, nový klub) dorazí e-mailem potvrzení a podklady pro zaplacení přestupu. Přestup je uskutečněn až tehdy, když dorazí platba na účet ČTS – správná částka se správným variabilním symbolem. Tato platba musí dorazit na účet ČTS nejpozději 31. ledna.

02.01.2018
Áčkový turnaj staršího žactva v Mladé Boleslavi a Val. Meziříčí vyhráli Homola a Tomajková

První áčkový turnaj zimní sezóny 2017/2018 starších žáků se konal v Mladé Boleslavi. Ve dvouhře zvítězil Patrik Homola (2004, TK Agrofert Prostějov), který ve finále porazil Jakuba Nicoda (2004, TK Start Praha-Topolka) 6:3, 6:2. Čtyřhru vyhráli Batroň a Nicod. Úvodní áčko dívek se hrálo ve Valašském Meziříčí, kde zvítězila Kristýna Tomajková (2005, TK AGROFERT Prostějov), která ve finále porazila Patricii Kubíkovou (2004, TK Sparta Praha) 6:4, 6:3. Čtyřhru vyhrály Kubíková a Hranáčová. Výsledky: chlapci, dívky.

27.12.2017
Turnaj A dorostu v Ostravě a Rakovníku vyhráli Svrčina a Vajsejtlová

Vítězi turnaje kategrie A v Ostravě a v Rakovníku se stali Dalibor Svrčina (2002, TK AGROFERT Prostějov) a Tereza Vajsejtlová (2002, I.ČLTK Praha). Svrčina ve finále na TK SC Ostrava porazil Jiřího Barnata (2001, TK Neridé) 6:1 6:4 a Vajsejtlová si ve finále v Rakovníku poradila s Vendulou Krýslovou (2002, TK Slavia Plzeň) 6:3 7:5. Výsledky Ostrava. Výsledky Rakovník.

27.12.2017
Linda Fruhvirtová vyhrála Orange Bowl

Linda Fruhvirtová (2005, TK Sparta Praha) se stala vítězkou prestižního turnaje Junior Orange Bowl do 12-ti let na Floridě. Ve finále 56. ročníku porazila Filipínku A. Eala 6–7 6–3 6–2. Výsledky.

20.12.2017
Tenisovou extraligu 2017 vyhrál Prostějov

Bonver tenisovou extraligu 2017 družstev v kategorii dospělých vyhrál tým TK Agrofert Prostějov, který porazil Spartu 5:1. Prostějov získal titul vítěze tenisové extraligy již podesáté v řadě. Výsledky a další informace naleznete na www.tenisovaextraliga.cz.

20.12.2017
Finále Tenisové extraligy 2017 zahájí duel Plíšková - Kvitová

Finále Bonver tenisové extraligy 2017 mezi spartou a Prostějovem se premiérově hraje v Říčanech u Prahy v hale tenisového klubu Oáza Říčany. Program startuje ve středu 20. prosince od 10 hodin a začíná se pěkně zostra duelem dvou českých hráček, bývalé světové jedničky Karolíny Plíškové (TK Agrofert Prostějov) a bývalé světové dvojky Petry Kvitové (TK Sparta Praha). Živý přenos můžete sledovat od 10 hodin na programu ČT Sport. Výsledky, program a další informace naleznete na www.tenisovaextraliga.cz.

19.12.2017
Tenisová extraliga 2017: Sparta a Prostějov se utkají o titul v Říčanech

Do finále Tenisové extraligy 2017 podle očekávání postoupili dva největší favorité soutěže. Prostějov ve skupině vyhrál obě svá utkání (Prostějov-Přerov 6:3, Prostějov-Říčany 5:1), stejně tak Sparta (Sparta-Štvanice 6:3, Sparta-Liberec 5:1). Finále Tenisové extraligy se odehraje ve středu 20.12.2017 od 10 hod. v areálu Oáza Říčany.

18.12.2017
V baráži uspěla Severočeská tenisová, Jihlava opouští Tenisovou extraligu

TK Spartak Jihlava v baráži o setrvání v Tenisové extralize prohrál s vítězem 1. ligy ČTS – Severočeskou tenisovou 4:5 a tím opouští Tenisovou extraligu. Přestože Jihlava vedla po dvouhrách 4:2, v následujích čtyřhrách nezískala ani set a prohrála 4:5. V pražské skupině Štvanice (I.ČLTK Praha) porazila Liberec 6:3 a v prostějovské skupině Přerov udolal silné Říčany 5:4. V pondělí se hrají poslední zápasy v semifinálových skupinách Sparta – Liberec a Prostějov – Říčany. V úterý je den pauza a ve středu nás čeká finále od 10 hod. v Říčanech u Prahy v areálu Oáza Říčany. Výsledky, program a další informace naleznete na www.tenisovaextraliga.cz.

17.12.2017