Český tenisový svaz

Tenisová Extraliga 2012

06.12.2012

Ve dnech 13.-19.12. se koná Tenisová Extraliga smíšených družstev dospělých. Základní skupiny se hrají v Milovicích a v Liberci, finálové skupiny potom v Prostějově a v Přerově. Finálový duel se odehraje v Prostějově 19.12., loňské vítězství obhajuje domácí tým TK Agrofert Prostějov. Zápas o 9. místo hostí Milovice, a to 16.12. od 10:00 hod, barážové utkání s vítězem I. ligy bude v Mostě 18.12. od 10:30.

Časový rozpis

Skupina „C“ Milovice:
13.12.(10:00 hod.) LTC Pardubice – LASVIT
14.12.(10:00 hod.) TK Neridé – LASVIT
15.12.(10:00 hod.) TK Neridé – LTC Pardubice

Skupina „D“ Liberec:
13.12.(10:00 hod.) TK Spartak Jihlava – TCF PURUM Mar. Lázně
14.12.(10:00 hod.) LTK Liberec – TCF PURUM Mariánské Lázně
15.12.(10:00 hod.) LTK Liberec – TK Spartak Jihlava

Skupina „A“ Prostějov:
16.12.(10:00 hod.) TK Agrofert Prostějov – TK Sparta Praha
17.12.(10:00 hod.) TK Sparta Praha – vítěz skupiny C
18.12.(10:00 hod.) TK Agrofert Prostějov – vítěz skupiny C

Skupina „B“ Přerov:
16.12.(10:00 hod.) TK Precheza Přerov – I.ČLTK Praha
17.12.(10:00 hod.) I.ČLTK Praha – vítěz skupiny D
18.12.(10:00 hod.) TK Precheza Přerov – vítěz skupiny D

Finále:
19.12. (9:30 hod.) TK Agrofert Prostějov

Utkání o 9. místo:
16.12. (10:00 hod.) Milovice

Baráž:
18.12. (10:30) TK Most: Severočeská tenisová o.s. – poslední družstvo z Extraligy 2012

TENISOVÝ KLUB AGROFERT PROSTĚJOV

Chceme obhájit extraligový titul
Loni získal TK AGROFERT Prostějov desátý titul mistra ČR smíšených družstev, když se ale podíváme do tenisové statistiky hlouběji, je číslo šampionských titulů větší. Po premiérovém titulu v roce 1995 obhájil prostějovský klub vítězství hned v další sezoně, na základě rozhodnutí VV ČTS však byla utkání Martiny Hingisové kontumována, a v doplňkovém finále vyhrál TK Přerov ESTA. A pak už začalo týmové kralování prostějovského tenisu. Kromě jedné sezony v roce 2000, kdy vyhrála pražská Sparta, v letech 2005 a 2006 se dařilo TK NERIDÉ a dvou přestávek v letech 2001 a 2009, kdy se nejvyšší soutěž kvůli termínovým kolizím s Davisovým pohárem nehrála. V sezonách 2003 a 2004 si šel pro zlaté medaile tým TK Česká sportovní. Ale i v jeho drezu byli především tenisté a tenistky z Prostějova. Loni poprvé v historii našeho tenisu získal jeden klub všechny mistrovské týmové tituly v soutěžích družstev, TK AGROFERT Prostějov vyhrál mládežnické šampionáty – od minitenisu po dorost. Jak dopadla mistrovství České republiky letos? Prostějov získal o jedno zlato méně, tým starších žáků prohrál ve finále se Spartou. Je zatím čtyřikrát zlatý a touží po pátém mistrovském titulu.

„Chceme samozřejmě vyhrát i extraligový titul. Zlato z týmové soutěže dospělých má přece jen ze všech titulů největší mediální ohlas, mnozí obchodní partneři ho více vnímají,“ říká Petra Langrová, ředitelka tenisových projektů TK PLUS. „Loni jsme říkali, že se dá jen těžko obhájit pět mládežnických titulů, nakonec jsme letos získali čtyři zlata a jedno stříbro. A opakuji – prohra se Spartou nás opravdu nemrzela.“ Prostějovu se daří zcela přesvědčivě obhajovat pozici nejlepšího českého klubu. „Samozřejmě, máme z toho velkou radost, výsledky to jasně dokazují, a věřte, vůbec nám nevadí, že jsme jedno finále prohráli se Spartou. V ní se navíc už několik sezon prosazuje prostějovská filozofie péče o mladé talenty. Tak jako vždycky preferoval Miroslav Černošek výsledky a tituly prostějovské mládeže, je nyní management pražské Sparty nastaven na stejnou notu. V každém případě bylo pro nás i letos velice příjemné sledovat stále stejné finále na všech mistrovstvích – vždycky to byl Prostějov a S parta. Nedostaly se tam týmy I. ČLTK Praha, TK NERIDÉ, ani nikdo další,“ dodává Petra Langrová.

„Vynikající výsledky našich hráčů a hráček v Davisově poháru a ve Fed Cupu jsou zárukou, že jsme na extraligu dobře připraveni. Lucie Šafářová a P etra Kvitová budou určitě oporami našeho týmu, stejně jako Tomáš Berdych. Po zasloužených dovolených se všichni připravovali v P rostějově od začátku prosince. Kdo se objeví v našem týmu? Kvitová, Šafářová, Krejčíková a jedna hráčka z první světové desítky, Berdych, Mayer, Seppi, Hájek, Veselý, Pavlásek a jednáme ještě s hráčem ze světové třicítky,“ konstatovala před zahájením mistrovství ČR smíšených družstev Česká spořitelna tenisová extraliga Petra Langrová.

Složení: Berdych Tomáš, Philipp Kohlschreiber, Mayer Florian, Seppi Andreas, Nieminen Jarkko, Pospíšil Václav, Hájek Jan, Veselý Jiří, Pavlásek Adam, Radwanská Agnieszka, Kvitová Petra, Šafářová Lucie, Cetkovská Petra, Krejčíková Barbora, Smitková Tereza.

TENISOVÝ KLUB PRECHEZA PŘEROV

Tenisový klub Přerov má dlouholetou tradici. Již v roce 1899 vznikla v Přerově první tenisová společnost.
V roce 1970 se družstvo probojovalo poprvé do nejvyšší celostátní soutěže - 1. ligy. Oporou družstva v té době byli hráči Ing. Dušan Netopil, Jiří Bártek, Jaroslav Fabeš, Zdena Novotná, Alena Kopečková, Hana Kremlová, Míla Kultová a Ivana Havlová. Do družstva byli postupně zařazováni mladí hráči Petr Huťka, Vlastimil Melka, Mirka Bendlová, Hana Kopečková, Dušan Kulhaj, Jaroslav Navrátil, Miroslav Lacek a Marcela Skuherská. V roce 1979 se po F. Šáškovi na další nesporně nejúspěšnější období ujímá trenérství Petr Huťka. V roce 1982 se družstvo stává poprvé mistrem ČSSR, zásluhou hráčů Jaroslava Navrátila, Vlastimila Melky, Libora Pimka, Ivo Hanuše, Hany Kopečkové a Hany Fukárkové spolu s trenérem Petrem Huťkou a vedoucím družstva Ing. Jaroslavem Pimkem. V roce 1988 se stává družstvo již pošesté mistrem republiky. Do podvědomí přerovského tenisu se dostává „čtveřice mušketýrů s raketou“ - Jarda Navrátil, Libor Pimek, Karel Nováček a Richard Vogel, spolu s Janou Novotnou, Hanou Fukárkovou, Janou Pospíšilovou, Petrou Langrovou a trenéry Petrem Huťkou a Vlastimilem Melkou. Po tomto velmi úspěšném období přichází generace tenistů jako jsou Ctislav Doseděl,Tomáš Zdražila, Tomáš Krupa, René Hanák, Eva Martincová, Kateřina Kroupová, Adriana Gerši a další. Vrcholem tohoto období je získání prvního titulu Mistra ČR smíšených družstev dospělých v roce 1993. V letech 2007, 2008 a 2010 se našemu družstvu v extralize podařilo získat stříbrné medaile. V roce 2011 naše družstvo skončilo třetí. V těchto letech klub nejvíce proslavil DC reprezentant Lukáš Rosol, Pavel Šnobel, Jaroslav Pospíšil, Zuzka Ondrášková, Renata Voráčová, Tereza Hladíková, Simona Dobrá, Jiří Školoudík a další. V letošním roce naše družstvo nastoupí ve složení Lukáš Rosol, Jiří Školoudík, Magdalena Rybáriková, Renata Voráčová, Pernila Mendesová, Tereza Hladíková, Dominik Hrbatý, Denis Istomin, Igor Sijsling, Rudolf Siwy a další.

Mládež
Náš klub se odjakživa snažil pracovat s mládeží, v dnešní době tenisová školička Huťka & Doseděl má v kádru 70 dětí od 4 do 10 let. Nábory nových talentovaných dětí provádíme pravidelně 3 krát do roka a je rok od roku těžší zísvávat nové nadějné mladé tenisty. V kategoriích od ml.žáků po dospělé pracuje TK PRECHEZA Přerov s celkem 111 hráči a hráčkami, pod vedením trenérů Pavel Huťka, Petr Huťka jun., Vlastimil Melka, Marek Neruda a Marek Šubrt. Je stále těžší a těžší získávat peněžní prostředky na tuto činnost s mládeží. Touto cestou bychom chtěli poděkovat Olomouckému kraji, městu Přerov a všem našim partnerům za podporu.

Složení: Denis Istomin, Igor Sijsling, Copil Marius, Lukáš Rosol, Jiří Školoudík, Rudolf Siwy, Dominik Hrbatý, Rybáriková Magdalena, Renata Voráčová, Hladíková Tereza, Ondrášková Zuzana, Dobrá Simona, Pernila Mendesová.

TENISOVÝ KLUB I. ČESKÝ LAWN-TENIS KLUB PRAHA

Extraligový tým I. ČLTK Praha, klubu, který byl založen v roce 1893, má určitě nejbohatší tradici ze všech účastníků letošní ligové soutěže. Ve své historii získal velké množství ligových titulů, ať už pod totalitními názvy Motorlet Praha a TJ Dopravní podnik Praha nebo pod předválečným a po listopadu 1989 opět historicky správným názvem I. ČLTK Praha. I jména, která se pod tyto tituly podepsala jsou současně legendami historie československého a českého tenisu.

Jmenujme alespoň ta nejznámější: Jaroslav Drobný, Jan Kodeš, Jiří Javorský, Pavel Korda, Pavel Složil, Pavel Huťka, Martin Damm, Daniel Vacek, David Rikl, Milan Šrejber, Věra Pužejová-Suková, Vlasta Kodešová-Vopičková, Jitka Hořčičková- Volavková, Marie Neumanová, Míla Holubová, Denisa Chládková a další.

Loňský finalista opět se dvěma zahraničními hráči světové stovky ATP a dvěma domácími členy vítězných týmů Fed Cupu a Davis Cupu Lucií Hradeckou a Ivem Minářem, doplněný o další kvalitní domácí hráče, bude do extraligy 2012 vstupovat opět s vysokými ambicemi.

Složení týmu I.ČLTK Praha pro rok 2012: Jürgen Melzer, Gilles Müller, Philipp Petzschner, Jan Mertl, Ivo Minář, Jan Hernych, Roman Jebavý, Jan Šátral, Robin Staněk, Vrňák Lukáš, Marek Routa, Lucie Hradecká, Iveta Benešová, Michaela Krajicek, Kramperová Kateřina, Karolína Plíšková, Kristýna Plíšková.

TENISOVÝ KLUB TK SPARTA PRAHA

TK Sparta Praha se hrdě hlásí ke své hráčské minulosti a zodpovědně přistupuje ke své budoucnosti. V klubu se zrodila řada tenisových osobností, které psaly historii a slávu českého tenisu. Tenisové Sparta má společně s Českou sportovní a TK plus jednotný vrcholový management, který vytváří jedinečné podmínky pro talentované hráče a neustále systematicky pracuje na rozšíření počtu Sparťanů v Síni světového tenisové slávy v Newportu.

Klub pokrývá všechny vývojové fáze závodního hráče, nabízí profesionální trenéry, komplexní fyzickou přípravu a regeneraci.
V létě je k dispozici 18 kurtů (12 antuka + 3 pevný povrch + 3 pevná hala) a v zimě celkem 9 kurtů s pevným povrchem.
Mezi zajímavé akce, které se na Spartě v roce 2012 uskutečnily, můžeme zařadit například již 3. ročník Sparta Prague Open – mezinárodní turnaj žen s dotací 100.000$ a exhibicí Ivana Lendla s Jiřím Novákem, Moravia Steel Sparta Cup - ITF 18&U, Eurovia Sparta Cup Praha - Tennis Europe 14&U nebo nově ITF Men´s Circuit 15.000 USD nebo ITF Women´s Circuit 10.000 USD.

Během své historie Sparta získala 9 titulů extraligy a vždy se v této prestižní soutěži řadila mezi přední týmy. „Minulý rok jsme v Prostějově obhájili třetí místo z předešlého ročníku. Oporou našeho prověřeného týmu bude opět Radek Štěpánek a věřím, že se nám podaří dosáhnout přinejmenším stejného úspěchu jako v roce 2011,“ uvedl Petr Luxa, kapitán týmu a sportovní ředitel Sparty. Motto klubu zní: „Mimořádným úspěchům předchází mimořádná příprava.“

Složení: Martin Kližan, Radek Štěpánek, Ivan Dodig, Marek Michalička, Michal Konečný, František Čermák, Lukáš Dlouhý, Bohdan Ulihrach, Tomáš Papík, Klára Zakopalová, Barbora Záhlavová Strýcová, Kateřina Vaňková

TENISOVÝ KLUB LASVIT

Milí tenisté, vážení diváci a všichni příznivci tenisu,

nejprve mi dovolte představit vám nový extraligový tenisový klub LASVIT, který vznikl propojením klubů TK Milten Milovice a TK Olymp – Orel Praha. Tyto dva kluby fungují na všech úrovních jako samostatné, spolupracující subjekty. Na základě doposud získaných zkušeností jsme se rozhodli vybudovat společný, silný extraligový klub, který tvoří vybraní čeští a zahraniční hráči z žebříčku ATP a WTA. Věříme, že právě tímto propojením jak hráčským, tak i finančním, vznikne konkurce-schopný tým, který se může ucházet o nejvyšší příčky v české tenisové Extralize. V užším grémiu klubu jsou vedle mě i Vojtěch Flégl a Vladimír Macháček. Velice rád vás všechny vítám v našem sportovním areálu MILTEN SPORT CENTER. Jsem potěšen, že náš klub dostal důvěru od Asociace extraligových klubů a může v letošním roce uspořádat základní skupinu tenisové Extraligy.

Věřím, že všichni, kdo navštíví náš areál, budou spokojeni, jak po organizační, tak po sportovní stránce. Přeji vám všem příjemné sportovní zážitky.

Leo Jakimič
President klubu

Složení: Cedrik-Marcel Stebe, Gojowczyk Peter, Vagnozzi Simone, Minář Jan, Lustig Daniel, Škoch David, Martic Petra, Sevastova Anastazia, Záhlavová Sandra, Uhlířová Vladimíra.

TENISOVÝ KLUB LTC PARDUBICE

LTC Pardubice patří k nejstarším klubům v České republice Klub byl založen v roce 1922 a od roku 1924 sídlí na tenisových dvorcích Pod zámkem. V současné době tvoří areál celkem 11 antukových dvorců, 1 betonový a 1 dvorec v kryté hale.

Hned od počátku se klub aktivně zapojil do tenisového hnutí v rámci celé republiky. Ne náhodou bylo již v roce 1926 přiděleno LTC pořádání Mistrovství ČR dorostu v tenise a letos už proběhl neuvěřitelný 85. ročník Pardubické juniorky.

I v dnešní době, kdy je možnost hrát juniorské turnaje po celém světě, vítězství v Pardubicích stále platí za velké vítězství. Významný rozvoj klubu v posledních letech umožnilo především navázání nových kontaktů s pardubickými firmami, které měly zájem na podpoře nejen tenisu LTC, ale i tenisu v rámci celé České republiky. Generálním partnerem LTC se tak stala společnost Enteria Pardubice a.s., která společně s ostatními partnery podporuje nejenom Pardubickou juniorku, ale i ostatní činnost v rámci klubu. LTC se tak jednoznačně stal nejúspěšnějším klubem ve východních Čechách, což se projevuje nejen na poli sportovním.

Družstvo LTC již několik let úspěšně působí v extralize, když debut si odbylo v roce 2007. V roce 2006 se totiž konečně po několika účastích ve finále 1. ligy probojovalo mezi tenisovou elitu. Mužstvo se opíralo o své odchovance D. Nováka, M. Vacka, P. Kunce a Z. Zálabskou a v tomto trendu LTC stále pokračuje. V loňském roce tým LTC obsadil dělené 7.-8. místo, což bylo vzhledem ke konkurenci považováno za úspěch. V Liberci se hrál vynikající tenis a nemalou měrou k němu přispěli i hráči a hráčky LTC.

Mužstvo cítí podporu celého klubu, který mu pro přípravu vytvořil výborné podmínky, takže se bude snažit obhájit své loňské pozice a potěšit tak pardubické příznivce tenisu.

Složení: Lorenzi Paolo, Bedene Aljaz, Ciric Nikola, Martin Andrej, Lustyk Jakub, Novák David, Beneš Petr, Vik Robin, Buzarnescu Mihaela, Skočdopolová Zálabská Zuzana, Hynková Petra

TENISOVÝ KLUB TK SPARTAK JIHLAVA

TK Spartak Jihlava je klubem s dlouholetou tradicí v práci s mládeží, pořádání celostátních turnajů, včetně Mistrovství ČR a úspěšnou účastí v soutěžích družstev i jednotlivců. V Extralize startoval už v letech 1992-1995 a od roku 2000 je jejím stálým členem. Nejúspěšnější byl v roce 1994, kdy tým ve složení J. Bulant, P. Kovačka, Z. Novák, M. Miškolci, L. Němečková a J. Dubcová celou Extraligu vyhrál a stal se Mistrem ČR. V roce 2004 postoupila mládežnická družstva TK Spartak ve všech věkových kategoriích do finálových turnajů Mistrovství družstev ČR. Vynikajících výsledků dosahovali hráči rovněž v kategoriích jednotlivců. Mistry republiky ve dvouhře dospělých se stali: J. Bulant (2x), H. Šromová, M. Nekvapilová, I. Gerlová (4x), v mládežnických kategoriích pak A. Berková a odchovankyně K. Roučková. Nejúspěšnějším hráčem v historii klubu je Leoš Friedl, který vyhrál 16 ATP turnajů ve čtyřhře, v roce 2005 byl členem DC družstva ČR a v roce 2001 se stal wimbledonským vítězem společně s D. Hantuchovou. V současnosti je naší prioritou záchrana v extraligové soutěži a v dlouhodobém horizontu systematická práce s mladými talenty, kterou bychom navázali na úspěšná období z minulých let.

V kádru letošního ročníku Extraligy dospělých za TK Spartak Jihlava nastoupí: E. Roger-Vaselin, B. Westerhof, A. Sikora, R. Bulant, L. Friedl, K. Vesecký, R. Hůda, K. Vondráček, Ch. Kas, S. Foretz Gacon, I. Gerlová, M. Gerlová.

TENISOVÝ KLUB LTK LIBEREC

Ročník extraligy 2011 byl pro liberecký tenis premiérový. S ohledem na to, že jedna z kvalifikačních skupin se hrála v Liberci, představovala extraliga skutečný tenisový svátek pro celý region, kdy zápasy domácího mužstva každodenně shlédlo okolo 300 diváků. Úspěch jsme zaznamenali i po sportovní stránce, když se nám podařilo naši skupinu vyhrát a postoupit mezi absolutní českou tenisovou špičku.

Na tyto úspěchy chce LTK navázat i v letošním ročníku, kdy nám na základě pozitivních zkušeností z loňského roku bylo opět svěřeno pořadatelství jedné z kvalifikačních skupin. Co se týká sportovních cílů, leží laťka z roku 2011 vysoko, ale chtěli bychom ji zdolat a postoupit do závěrečných bojů. Ročník 2012 byl z pohledu hráčů, připravujících se v Liberci, negativně poznamenán častými zraněními, opakovaně pronásledujícími zejména jednu z opor týmu Romana Vögeliho, který se s největší pravděpodobností letošního ročníku nezúčastní. Z českých hráčů se budeme opírat o výkony Michala Schmida a Lubomíra Majšajdra, který je vysloveně týmový hráč a loni podal v extralize vynikající výkony. V záloze pak budou mladé naděje (Kunčík, Vaculík, Prokop) a zkušený Cakl. Hlavní hvězdou celého týmu bude německý davis-cupový reprezentant Benjamin Becker (65. místo ATP) , který posílí z loňska osvědčené rakouské reprezentační duo Andreas Haider-Maurer (113. místo ATP) a Patricie Achleitner-Mayer (167. místo WTA). Posilou určitě bude i Alexandra Cadantu (90. místo WTA), ženské trio pak doplní Petra Krejsová.

Jsme přesvědčeni, že vytvoříme kompaktní tým, který bude vzorem pro nastupující tenisovou generaci z libereckého regionu.

Složení: Benjamin Becker, Andreas Haider-Maurer, Michal Schmid, Lubomír Majšajdr, Kunčík, Vaculík, Prokop, Cakl, Pironkova Tsvetana, Patricie Achleitner-Mayer, Alexandra Cadantu, Petra Krejsová

TENISOVÝ KLUB NERIDÉ

Naše extraligové družstvo zůstává už po několik let téměř v nezměněnné sestavě. Hlavní oporou mužské části družstva zůstává polský daviscupový reprezentant Lukasz Kubot, kterému se Praha stala druhým domovem i díky jeho spolupráci s bývalými i současnými trenéry našeho klubu. Dále již několikátý rok budou naše barvy reprezentovat slovák Karol Beck, Dušan Lojda, Theodor Devoty a nestárnoucí Tomáš Zíb. Nově nás posílí Jaroslav Pospíšil. Do dámské části našeho družstva se po roce vrací švédská fedcupová reprezentantka Sofia Arvidsson. Dále letošní stříbrná deblistka z olympijských her a osmifinalistka US Open Andrea Hlaváčková, Eva Birnerová a loňská česká nejlepší juniorka Denisa Allertová.

Po loňském 5.-6. místě jsme byli nasazeni ve skupině konané v Milovicích, ve které budeme bojovat s domácími Milovicemi a Pardubicemi o postup do prostějovské finálové skupiny, kde by nás případně čekal loňský mistr Prostějov a velmi silná Sparta. Los tedy není příliš příznivý, ale naše družstvo má svou sílu a bude bojovat nejen o postup do finálové skupiny, ale popere se i o některou z medailí.

Složení: Lukasz Kubot, Karol Beck, Dušan Lojda, Theodor Devoty, Tomáš Zíb, Jaroslav Pospíšil, Filip Brtnický, Sofia Arvidsson, Andrea Hlaváčková, Eva Birnerová, Denisa Allertová

TENISOVÝ KLUB TCF PURUM MARIÁNSKÉ LÁZNĚ

Tenisové dvorce v Anglické ulici byly založeny v roce 1935. V době válečných let, kdy Mariánské Lázně sloužily jako místo pro rehabilitaci příslušníků německé armády, se zde tenis téměř nehrál. V poválečných letech byly značně zdevastované dvorce postupně obnovovány. Závodní tenis se začal hrát díky několika nadšencům.

Zpočátku klub fungoval pod hlavičkou TJ Slovan Mariánské Lázně a po dalším vývoji pod názvem TC Fontána, jehož generálním partnerem je v současné době společnost PURUM s.r.o.

V roce 1967 byl v Mariánských Lázních poprvé uspořádán na dvorcích tenisového klubu TC FONTÁNA známý Galeův pohár, který měli možnost vidět fandové tenisu na zdejších dvorcích naposledy v roce 2004 v novější podobě jako VALERIO/ GALEA CUP. Svou sportovní kariéru zde začínalo mnoho našich i zahraničních tenistů. Za naše tenisty můžeme jmenovat například I. Janovského, T. Šmída, P. Složila a zejména Ivana Lendla, ale také Tomáše Berdycha. Ze zahraničních účastníků to byli Ital Panatta, Jugoslávec Franulovič, Maďar Tároczy, Polák Fibak a mnoho dalších v budoucnu kvalitních tenistů.

Tenisový klub se v současném období soustředil kromě sportovní činnosti stávajících kategorií zejména na sportovní výchovu mládeže, jako potenciálu pro budoucí závodní činnost (kategorie minižáci a kategorie předžáci).

Tenisové extraligy, nejvyšší soutěže smíšených družstev České republiky v tenisu se účastní současný tenisový klub TCF PURUM Mariánské Lázně pravidelně od roku 2002.

Složení: F. Cipolla, U. Ignatik, F. Nielsen, I. Klec, L. Salaba, D. Bolf, F. Polánka, S. Česal, M. Faust, M. Elgin, M. Holenda, M. Camerin, A. Laurendon, J. Malečková, B. Michálková, M. Paštiková, B. Nováčková.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Horáčková došla do finále turnaje žen $15,000 v Antályi

Gabriela Horáčková (1991, WTA 832) došla do finále na mezinárodním turnaji žen v turecké Antályi, kde nestačila na Rumunku Chioroaie (1998, WTA 591) 3:6, 0:6.

22.10.2017
Tereza Smitková vyhrála $25,000 v Joue-Les-Tours

Svůj první titul sezony si ve francouzském Joue-Les-Tours připsala Tereza Smitková (WTA 216). Bývalá 57. hráčka světa ve finále turnaje s dotací $25,000 porazila domácí Myrtille Georges 6:3 7:5. Výsledky.

21.10.2017
Singapur: Plíšková ve skupině narazí na Muguzu a Venus Williams

Dnešní los Turnaje mistryň v Singapuru určil jako soupeřky Karolíny Plíškové v bílé skupině Garbine Muguruzu, Venus Williams a Jelenu Ostapenko. V červené skupině změří síly Simona Halep, Elina Svitolina, Caroline Wozniacki a Caroline Garcia. Zápasy začínají v neděli 22. října na O2 TV.

20.10.2017
Český tenisový svaz zveřejnil žebříčky pro sezónu 2018

Český tenisový svaz na svých oficiálních webových stránkách zveřejnil žebříčky platné pro sezónu 2018 (listopad 2017 – září 2018). Na základě těchto žebříčků budou hráči přijímáni popř. nasazováni na turnaje ČTS. Zimní termínová listina ČTS bude zveřejněna 1.11.2017 a od tohoto data se hráči mohou přihlašovat na turnaje ČTS. Turnaje dospělých začínají již v listopdu, turnaje mládeže v prosinci.

19.10.2017
Barbora Strýcová porazila Rybárikovou a vyhrála turnaj WTA v Linzi

Svůj druhý titul v kariéře získala na turnaji WTA v Linzi Barbora Strýcová (WTA 29). Česká hráčka a turnajová dvojka ve finále porazila Slovenku Magdalenu Rybárikovou (WTA 28) 6:4 6:1.

15.10.2017
Markéta Panáčková skončila čtvrtá na TE Masters do 16-ti let

V italském Reggio Calabria se ve dnech 6.-8.10. konalo Tennis Europe Masters do 14-ti a 16-ti let. Jedinou českou zástupkyní byla Markéta Panáčková (2002), která v semifinále nestačila na nasazenou jedničku Monnet z Francie 1:6 3:6. V utkání o třetí místo potom česká hráčka prohrála s Weronikou Baszak (POL) 2:6 6:7(2) a obsadila tak konečné 4. místo. Výsledky.

15.10.2017
Marek Jaloviec si zahrál finále turnaje ITF futures $25,000 ve Francii

Do finále dvouhry se na turnaji ITF $25,000 ve francouzském Nevers probojoval Marek Jaloviec (ATP 295). Turnajová pětka však ve finále nestačil na Benjamina Bonziho z Francie 2:6 6:3 5:7 a svůj druhý titul sezony tak nezískal. Výsledky.

08.10.2017
Tomáš Papík došel do finále $15,000 v Egyptě

Tomáš Papík (ATP 486) si v egyptském Sharm El Sheikhu zahrál o svůj druhý titul v sezoně. Český tenista ale nestačil na Viktora Durasovice z Norska (ATP 546) 6:2 3:6 5:7. V semifinále skončil na raketě Nora také Jan Mertl. Výsledky.

08.10.2017
Mistry ČR babytenisu se stali Jan Raštica a Vanessa Dobiášová

Vítězi historicky prvního Mistrovství ČR jednotlivců v kategorii babytenisu se stali Jan Raštica a Vanessa Dobiášová. Turnaj se konal ve dnech 28.9.-1.10.2017 v Ra­kovníku. Raštica ve finále porazil Aleše Kotrce 6:1 a Dobiášová si poradila s Monikou Jirouškovou 6:1. Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

04.10.2017
Michaela Bayerlová vyhrála $15,000 v Charlestonu

Svůj druhý titul mezi ženami získala v Charlestonu Michaela Bayerlová (WTA 722). Česká hráčka ve finále porazila turnajovou jedničku Montserrat Gonzalez (WTA 444) 2:6 6:3 6:3. První titul slavila Bayerlová letos v holadnském Alkmaaru. Výsledky.

04.10.2017
Jiří Lehečka porazil Evžena Holiše a vyhrál ITF 4 v Chorvatsku

Jiří Lehečka (2001, ITF 208) a Evžen Holiš (2000, ITF 246) ovládli juniorský turnaj ITF 4 v chorvatském Veli Lošinj. Lehečka v českém finále dvouhry porazil Holiše 6:3 3:6 6:4, společně získali i titul ve čtyřhře. Mezi juniorkami nejdále došla Darja Viďmanová (2003, ITF 945), která skončila v semifinále. Výsledky.

02.10.2017
Bouzková došla do finále turnaje $25,000 v Oklahomě

Marie Bouzková (1998, WTA 185) došla do finále mezinárodního turnaje žen ITF v americké Oklahomě dotovaném $25,000. Ve finále nestačila na Kanaďanku Aleksandru Wozniak (1987, WTA 335) 5:7, 4:6. Bouzková se díky finálové účasti posune o 5 míst na 180. místo žebříčku WTA. Výsledky.

01.10.2017
Turnaj žen $15,000 v Brně vyhrála Šumová

Diana Šumová (1994, WTA 690) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF v Brně dotovaný $15,000. V českém finále porazila Johanu Markovou (1999, WTA 814) 6:1, 6:2. Šumová se vítězstvím posune na 659. místo a Marková na 727. místo žebříčku WTA. Čtyřhru vyhrály Slovenky Jabloňovská a Vajdová. Výsledky.

01.10.2017
Áčko dospělých v Praze vyhráli Franěk a Laboutková

Michal Franěk (1988, TC Realsport Nymburk o.s.) a Aneta Laboutková (2000, I.ČLTK Praha) vyhráli áčkový turnaj ČTS na dvorcích Lokomotiva Praha. Michal Franěk ve finále dvouhry mužů porazil Davida Mrázka 6:1, 6:2. Aneta Laboutková ve finále dvouhry dívek porazila Terezu Polanskou 6:2, 7:5. Čtyřhru dívek vyhrály Laboutková s Polanskou. Výsledky: muži, ženy.

27.09.2017
Jesika Malečková došla do finále na turnaji $25,000 v Podgorici

Titul ze čtyřhry a finálovou účast ve dvouhře si z turnaje $25,000 v Podgorici (MNE) odvezla Jesika Malečková (WTA 278). Jesika zvládla český souboj s deblovou partnerkou Petrou Krejsovou, kterou v semifinále vyřadila po setech 7:5 6:2, ve finále potom turnajová pětka nestačila na Marinu Melnikovou (RUS, WTA 543) 2:6 0:6. S Petrou Krejsovou získaly titul ve čtyřhře. Výsledky.

24.09.2017
Tomáš Papík vyhrál $15,000 v egyptském Sharm el Sheikhu

Vítězství na turnaji ITF futures s dotací $15,000 v Sharm el Sheikhu si připsal Tomáš Papík (ATP 542). Papík ve čtvrtfinále vyřadil svého deblového spoluhráče Marka Gengela 5:7 6:4 6:2 a ve finále porazil Slováka Patrika Nemu 6:4 5:7 7:6(6). Papík s Gengelem vyhráli i čytřhru. Výsledky.

24.09.2017
Chlapci do 16-ti let vyhráli Junior Davis Cup 2017

Čeští chlapci do 16-ti let vyhráli mistrovství světa družstev do 16-ti let v Maďarsku. Ve finále tým ve složení Dalibor Svrčina, Jonáš Forejtek, Andrew Paulson porazil tým USA 2:0. Českému týmu do 16-ti let se tuto soutěž podařilo vyhrát poprvé od roku 1997. Výsledky.

24.09.2017
Michal Konečný došel do finále $15,000 v Roehamptonu

O svůj druhý titul v sezoně si na tvrdém povrchu v anglickém Roehamptonu zahrál Michal Konečný (ATP 449). Turnajová jednička ve finále nestačil na domácího Toma Farquharsona 6:7(5) 2:6. Výsledky.

23.09.2017
Sparta vyhrála MČR družstev 2017 ve třech mládežnických kategoriích

Po titulu z MČR družstev mladšího žactva ve Zlíně a stašího žactva v Rakovníku vyhrál klub TK Sparta Praha i MČR družstev v kategorii nejprestižnější a to v dorostu v Praze na domácích dvorcích. V pražském finále tým ze Stromovky porazil štvanický I.ČLTK Praha 5:4. Po dvouhrách byl stav nerozhodný 3:3. Štvanický tým po čtyřhře dívek vedl stejně jako v loňském roce 4:3, ale nakonec ve čtyřhře chlapců stejně jako loni získala Sparta dva body a tím i titul. Výsledky.

21.09.2017
Turnaj A st. žactva ve Dvoře Kr. a Táboře vyhráli Siniakov a Nováčková

Vítězství na turnaji A staršího žactva ve Dvoře Králové (chlapci) a v Táboře (dívky) si připsali Daniel Siniakov (2003, TK Sparta Praha) a Karolína Nováčková (2003, TK Sport Kolovraty). Siniakov ve finále porazil Štěpána Bauma (2003, TK Sparta Praha) 6:2 6:2 a Nováčková přehrála Annu Panchartek (2004, TK AGROFERT Prostějov) 6:2 6:0. Výsledky Dvůr Kr.. Výsledky Tábor.

19.09.2017
Turnaj A ml. žactva na Mělníku a SK Talent vyhráli Petr a Bartůňková

Vítězi turnaje A mladšího žactva, který se ve dnech 8.-12.9. konal na Mělníku (chlapci) a na SK Talent (dívky), se stali Vojtěch Petr (2005, TK Na Dolině) a Nikola Bartůňková (2006, I.ČLTK Praha). Petr ve finále porazil Filipa Paroulka (2005, TJ Radlice) 6:0 6:0 a Bartůňková si poradila s Adélou Látalovou (2005, TJ Radlice) 6:2 6:1. Výsledky Mělník. Výsledky Talent.

19.09.2017
Barbora Palicová vyhrála TE 3 do 14-ti let v Chorvatsku, Mališ ve finále

Barbora Palicová (2004, Severočeská tenisová) vyhrála mezinárodní turnaj TE 3 do 14-ti let v chorvatském Vrsaru. Turnajová jednička ovládla celý turnaj bez ztráty setu, ve finále porazila domácí Marijanu Majetic 6:1 6:2. Mezi chlapci došel do finále Šimon Mališ (2003, TK AGROFERT Prostějov), který nestačil na Miliho Pljicaka 4:6 1:6. Výsledky.

19.09.2017
OPTIM TOUR 2017: Na MASTERS byli nejlepší Vejvara a Přibylová

Těžko se v září hledal vhodný termín pro tento turnaj. Nakonec se hrálo po I.lize dospělých a před MČR družstev dorostu. Lukáš Vejvara prošel turnajem bez jediné prohry, podával vyrovnané výkony a po zásluze vyhrál. Ve finále zdolal nejstaršího účastníka turnaje Tomáše Tomana 6:3,6:4. Ten v semifinále hladce přehrál Davida Šodka a Lukáš Vejvara pak Marka Dubského. Moc se nedařilo loňskému vítězi Tondovi Bolardtovi, který často bojoval více s nervozitou než s vlastními údery.

19.09.2017
MČR družstev v babytenisu 2017 vyhrál Prostějov

Mistrovství ČR družstev v kategorii hráčů 7–9 let vyhrálo družstvo TK Agrofert Prostějov, které ve finále porazilo družstvo TK Sparta Praha 6:0. Na 3. místě skončilo družstvo I.ČLTK Praha a na 4. místě družstvo TK Hlinsko – Jiskra Havl. Brod. Výsledky.

19.09.2017
DC: Češi podlehli Nizozemsku 2:3 a spadli ze Světové skupiny

Po pátečních dvouhrách vedli Češi v Nizozemsku 2:0 a byli jeden bod od záchrany Světové skupiny Davis Cupu. Po neúspěšné čtyřhře se však nepodařilo poslední bod přidat ani Jiřímu Veselému, který podlehl Robinu Haasemu 1:6 6:1 3:6 4:6, ani Lukáši Rosolovi, který nestačil na Thiema de Bakkera 6:3 4:6 4:6 4:6. Čeští tenisté tak opouští elitní skupinu.

17.09.2017
Kolodziejová vyhrála turnaj žen $15,000 v Praze

Miriam Kolodziejová (1997, WTA 375) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF dotovaný $15,000 v Praze na Vista resort & club. Ve finále porazila Slovinku Nastju Kolar (1994, WTA 565) 6:2, 5:7, 6:4. Turnaj čtyřher vyhrála Johana Marková s Moldavkou Detiuc. Výsledky.

17.09.2017
DC: Jebavý s Pavláskem prohráli čtyřhru, Nizozemsko snížilo na 1:2

Bod ze sobotní čtyřhry si na své konto připsali Nizozemští tenisté. Haase s Middelkoopem porazili Jebavého s Pavláskem 4:6 6:4 7:6(1) 6:4. Utkání Davis Cupu je tak po dvou dnech 2:1 pro Česko. Rozhodující bod mohou čeští tenisté udělat v nedělních dvouhrách, kde jako první nastoupí Jiří Veselý.

16.09.2017
Vítězem 1. ligy dospělých je Severočeská tenisová o.s.

Ve dnech 11.-15.9 se ve čtyřech základních skupinách konala 1. liga družstev dospělých. Z jednotlivých skupin postoupili do semifinále TK Neridé, TC Realsport Nymburk A, SK OAZA Praha a Severočeská tenisová o.s.. Vítězem se stal tým Severočeské tenisové o.s., který ve finále zdolal 5:4 celek TK Neridé, když po dvouhrách prohrával 2:4. Výsledky.

15.09.2017
Česko vede nad Nizozemskem 2:0, Veselý i Rosol vyhráli v pěti setech

Po prvním dni Davis Cupu Nizozemsko – Česko vede náš tým 2:0. Nejdříve Jiří Veselý zdolal v pětisetové bitvě Thiema de Bakkera 4:6 6:3 4:6 6:4 6:4, druhý bod potom přidal Lukáš Rosol, který také v pěti setech zdolal domácí jedničku Robina Haaseho. Češi jsou tak v Haagu jeden bod od udržení ve Světové skupině.

15.09.2017
Mezinárodní turnaj žen v areálu Vista resort

V bývalém areálu TC VŠ Praha (nyní Vista resort & club) se od úterý 12. září hraje mezinárodní turnaj žen dotovaný $15,000. Jedná se o třetí turnaj žen ITF v řadě na území ČR. První turnaj v Říčanech vyhrála Tereza Procházková, druhý turnaj na TJ Spoje vyhrála Francouzka Rame. Výsledky a program dne.

14.09.2017
Davis Cup v Nizozemsku zahájí Veselý proti De Bakkerovi

První, kdo se představí při barážovém utkání Davis Cupu v Nizozemsku, bude Jiří Veselý. Česká jednička vyzve domácího Thiema de Bakkera, po nich nastoupí Lukáš Rosol proti domácí jedničce Robinu Haasemu. Utkání začíná v pátek 15. září ve 14 hodin.

14.09.2017
Andrew Paulson vyhrál ITF 2 na Neridé

Vítězem mezinárodního juniorského turnaje ITF 2 na Neridé se stal Andrew Paulson (2001, TK Sparta Praha). Do semifinále postoupili celkem tři čeští junioři, Paulson vyřadil Jiřího Lehečku (2001, TK AGROFERT Prostějov) a Jonáš Forejtek (2001, I.ČLTK Praha) prohrál s Lopezem Montagudem ze Španělska. ve finále potom Paulson zdolal turnajovou dvojku Španěla Carlose Lopeze Montaguda 3:6 7:5 6:1. Čtyřhru ovládla dvojice Forejtek, Svrčina a mezi dívkami pár Beránková, Parry. Výsledky.

11.09.2017
Turnaj žen $15,000 na TJ Spoje vyhrála Francouzka Rame

Vítězkou mezinárodního turnaje žen na TJ Spoje dotovaného $15,000 vyhrála Alice Rame (1997, WTA 794) z Francie. Ve finále porazila Belgičanku Kempen (1997, WTA 558) 6:4, 5:4 ret. Čtyřhru vyhrály Nikola Tomanová a Kristýna Hrabalová, které ve finále porazily Markovou a Detiuc 6:1, 6:3. Výsledky.

10.09.2017
Zdeněk Kolář došel do finále $15,000 v Maďarsku

Turnajová jednička Zdeněk Kolář (ATP 241) titul v maďarském Kecskemetu nezískal. Na turnaji s dotací $15,000 ve finále podlehl Španelovi Lopez-Perezovi (ATP ) 1:6 1:6. Kolář má v této sezoně na kontě již dva tituly z turnajů této kategorie. Do finále čtyřhry došla česká dvojice Krstev, Rikl. Výsledky.

09.09.2017
TE 3 do 14-ti let Koper: Vojtěch Veigert došel do finále

O titul si na turnaji Tennis Europe 3 do 14-ti let ve slovinském Koperu zahrál Vojtěch Veigert (2003, TK Pernštýn 1897 Pardubice). Turnajová dvojka prošla prvními třemi koly se ztrátou pouhých 2 gemů, do finále bez ztráty setu. ve finále však nestačil na Chorvata Mili Poljicaka 4:6 4:6. Výsledky.

09.09.2017
Turnaj A ml. žactva ve Zruči a Dobříši vyhráli Jedlička a Bartůňková

Vítězi áčkového turnaje mladšího žactva, který se konal ve dnech 1.-5. září, se stali Adam Jedlička (2005, I.ČLTK Praha) a Nikola Bartůňková (2006, I.ČLTK Praha). Jedlička ve finále ve Zruči porazil turnajovou jedničku Jakuba Menšíka (2005, TK AGROFERT Prostějov) 6:2 7:5. Bartůňková v boji o titul přehrála Amélii Šmejkalovou (2005, TK PRECHEZA Přerov) 6:3 6:2. Výsledky Zruč. Výsledky Dobříš.

07.09.2017
Baráž Davis Cupu: Premiéra pro Jebavého, Berdych hrát nebude

Čeští tenisté budou ve dnech 15.-17. září bojovat v nizozemském Haagu o záchranu ve Světové skupině Davis Cupu. Nominace na toto utkání je bez Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka. Český tým se tak představí ve složení Jiří Veselý, Adam Pavlásek, Lukáš Rosol a premiérově také Roman Jebavý.

06.09.2017
Siniaková s Hradeckou postoupily do semifinále čtyřhry na US Open

Deblová dvojice Lucie Hradecká a Kateřina Siniaková postoupila do semifinále US Open. Český pár vyřadil slovinsko-španělskou dvojici Klepac, Martinez Sanchez 7:6(2) 6:3. Do boje o semifinále se ještě zapojí Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou, které by v případě postupu narazily na Hradeckou se Siniakovou. Ve spodní části pavouka čeká čtvrtfinále také Andreu Hlaváčkovou po boku s Timeou Babos.

06.09.2017
OPTIM TOUR 2017: V Brně byli nejlepší Holiš a Svobodová

Celkem 80 hráčů a hráček se představilo na „áčku“ hraném na TC Brno. Turnaj v neděli zkrápěl místy i vydatný déšť, což trochu ovlivnilo jeho průběh. V mužské části zdobil startovní pole první nasazený a zároveň 254.hráč ATP Petr Michnev, ale jen do chvíle než se utkal se Štěpánkem z I.ČLTK Praha.

05.09.2017
Petra Kvitová je ve čtvrtfinále US Open. Porazila Muguruzu

Petra Kvitová (1990, WTA 14) na grandslamovém US Open vyřadila Španělku Garbiňe Muguruzu po setech 7:6(6), 6:3 a postoupila do čtvrtfinále, kde narazí na Venus Williams (1980, WTA 9), se kterou má pozitivní bilanci 4:1.

04.09.2017